"ნიკორა ტრეიდმა" 5 მილიონი დოლარის ობლიგაციები გამოუშვა. ფასიანი ქაღალდების განთავსება კომპანია "გალთ & თაგარტმა" უზრუნველყო. ობლიგაციების ვადა 2 წელია - საპროცენტო სარგებელი კი წლიური 11% ნომინალური ღირებულებიდან.
"ნიკორა" ჰოლდინგის გენერალური დირექტორის, ირაკლი ბოქოლიშვილის განცხადებით, ობილგაციებთან დაკავშირებით უკვე იმაზე მეტი დაინტერესება გამოითქვა, ვიდრე მოსალოდნელი იყო.
"ნიკორა ტრეიდი" წლების განმავლობაში ვითარდებოდა და მსხვილდებოდა... დღეისთვის ის ყველაზე დიდი ორგანიზებული სუპერმარკეტების ქსელია საქართველოში. შესაბამისად, განვითარებას მოსდევს ახალ-ახალი ნაბიჯები - მათ შორის კუპონური ობლიგაციების გამოშვება-განთავსება. სხვათაშორის, "ნიკორა" პირველია იმ კომპანიებს შორის, რომელიც არ აფილირდება "საქართველოს ბანკთან" და გამოუშვა ობლიგაციბი.
დიდი ოპტიმიზმი გვქონდა, მაგრამ არა ასეთი", - აცხადებს ბოქოლიშვილი.
ობლიგაციების გამოშვებასთან დაკავშირებით გამართულ პრესკონფერენციას საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი, დიმიტირი ქუმსიშვილიც ესწრებოდა. მინისტრმა "ნიკორას" წარმატება მიულოცა და იმედი გამოთქვა, რომ მალე ამ მიმართულებით სხვა ქართული კომპანიებიც გააქტიურდებიან.

Компания Никора Трейд выпустила облигации на 5 миллионов долларов
"Никора Трейд" выпустила облигации на 5 миллионов долларов. Размещение ценных бумаг обеспечила компания "Галт & Таггарт". Срок облигаций – 2 года, а процентная ставка составляет 11% годовых от номинальной стоимости.
По заявлению Генерального директора холдинга "Никора" Ираклия Боколишвили, интерес к облигациям уже превысил все ожидания.
"На протяжении многих лет компания "Никора Трейд" развивалась и расширялась... На сегодняшний день это самая многочисленная организованная сеть супермаркетов в Грузии. Соответственно, развитие компании сопровождается все новыми и  новыми решениями -  в том числе, выпуском и размещением купонных облигаций. Кстати, "Никора" - первая среди компаний, не аффилированных  с "Банком Грузии", которая  выпустила облигации.
Мы были настроены очень оптимистично, но реальность  превзошла наши ожидания", - заявил Боколишвили.
На пресс-конференции, посвященной выпуску облигаций, присутствовал Министр экономики и устойчивого развития Грузии Дмитрий Кумсишвили. Министр поздравил "Никору" с успехом и  выразил надежду, что скоро и другие грузинские компании активизируются в этом направлении.