ხორცპროდუქტების მწარმოებელი უმსხვილესი ქართული კომპანია “ნიკორა“ საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებისთვის სტიპენდიის გაცემას აგრძელებს. მესამე წელია, წარმატებული სტუდენტები ყოველთვიურ სტიპენდიას იღებენ. სტიპენდიატების გამოვლენა სემესტრულად ხდება გასული სემესტრის აკადემიური მოსწრების მიხედვით.
მიმდინარე სემესტრშიც კვების პროდუქტების ტექნოლოგების ფაკულტეტის ორი მესამეკურსელი და ორი მეოთხეკურსელი “ნიკორას“ სტიპენდიანტები გახდნენ. აღსანიშნავია ისიც, რომ მიმდინარე სემესტრის ოთხივე სტიპენდიანტი გასულ სემესტრშიც იღებდნენ სტიპენდიას. “ნიკორას“ ერთ-ერთი პირველი სტიპენდიანტი მარიამ გოგელიძე კი უკვე საწარმოს თანამშრომელიც გახდა.
დავით ივანიაძე ყოველთვიურ სტიპენდიას უკვე მეორე წელია იღებს. როგორც ის აღნიშნავს, სტიპენდია მისთვის მოტივატორი აღმოჩნდა, რომ სწავლა მაღალ დონეზე გაეგრძელებინა.
„სტიპენდიამ, პირველ რიგში, დიდი მოტივაცია მომცა, რომ კარგად მესწავლა. სტუდენტებს შორის კონკურენციაც გაიზარდა. ძალიან კარგია, რომ სტიპენდია ყოველსემესტრულია და ეს მოდუნების საშუალებას არ გვაძლევს. გარდა იმისა, რომ ეს ფინანსური ჯილდოა, ძალიან პოზიტიური გრძნობაა, სტიპენდიანტის სახელი რომ გაქვს. ჩვენთვის, სტუდენტებისთვის მეტად მნიშვნელოვანია კერძო სექტორის მხრიდან ასეთი დაფასება და მიხარია, რომ “ნიკორა“ სამომავლოდ ჩვენთან თანამშრომლობისთვისაც ღიაა,“ - განმარტავს დავით ივანიაძე.
დავითის კურსელია გიორგი კუკავა, რომელიც ასევე მეორე წელია, სტიპენდიას იღებს.
“კვების ტექნოლოგიები განსაკუთრებით სასიამოვნო და საინტერესო საქმიანობაა. ამ პროცესში დიდი როლი ლაბორატორიებსა და პრაქტიკულ საქმიანობას უკავია. სამომავლოდ მინდა, ხორცის ან პურის მიმართულებით გავაგრძელო მუშაობა. ამ ეტაპზე კი მოტივაციის ამაღლებაში ძალიან მეხმარება სტიპენდია. უდიდესი სტიმულია, რომ სწავლა გიფასდება და სამომავლოდაც ასე გაგრძელების მეტი მოტივაცია მაქვს,“ - აღნიშნავს გიორგი კუკავა.
მესამეკურსელი გიორგი რთველიაშვილისა და ნიკა გომელაურისთვის ასევე ძალიან მნიშვნელოვანი აღმოჩნდა სტიპენდია, რომელიც პირველად გასულ სემესტრში მიიღეს და ეს დიდი მოტივატორი გახდა, რომ სწავლა მაღალ დონეზე გაეგრძელებინათ.
“კონკურენცია საკმაოდ მძაფრი იყო. როდესაც გავიგე, რომ მე გავხდი სტიპენდიანტი, ძალიან გამიხარდა. ეს მომავალშიც დიდი მოტივაცია იქნება ჩემთვის, რომ უკეთესად ვისწავლო და უკეთესად ვაკეთო ჩემი საქმე. სტუდენტებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია იმის გაცნობიერება, რომ ჩვენი სწავლა ფასდება არა მხოლოდ უნივერსიტეტის, არამედ კერძო სექტორის მხრიდანაც. მიხარია, რომ ასეთი პასუხისმგებლიანი კომპანიები არსებობენ ბაზარზე. ისინი ზრუნავენ ახალგაზრდა თაობაზე და ამით ზრუნავენ იმაზეც, რომ მომავალში მაღალკვალიფიციური თანამშრომლები ეყოლებათ. კულინარიულ სკოლაშიც ვფიქრობ სწავლას და შეიძლება სტიპენდია ამაშიც გამოვიყენო,“ – აღნიშნავს გიორგი რთველიაშვილი.
“სამწუხაროდ, დღეს კვების ტექნოლოგიის კურსდამთავრებულებს დიდ ყურადღებას არ აქცევს კერძო სექტორი და ხშირ შემთხვევაში უცხოეთიდან ჩამოყვანილ ტექნოლოგებს ანიჭებენ უპირატესობას. აღნიშნულის გათვალისწინებით ძალიან მნიშვნელოვანია ჩვენთვის, სტუდენტების ის, რასაც “ნიკორა“ აკეთებს. სასიამოვნოა იმის გაცნობიერება, რომ არიან კომპანიები, რომლებიც ზრუნავენ სტუდენტებზე და შესაბამისად, საკუთარ მომავალზე. ჩვენი პოტენციური დამსაქმებლები ხომ სწორედ ეს კომპანიები არიან. სტიპენდია სტუდენტებისთვის მეტი მოტივაციის მომცემია, რომ უკეთესად ისწავლონ და უფრო მაღალკვალიფიცურ კადრებად ჩამოყალიბდნენ,“ – ამბობს ნიკა გომელაური.

НИКОРА ПРОДОЛЖАЕТ ВЫПЛАЧИВАТЬ СТИПЕНДИИ СТУДЕНТАМ ФАКУЛЬТЕТА ПИЩЕВЫХ ТЕХНОЛОГИЙ
Крупнейшая грузинская компания по производству мясопродуктов "Никора“ продолжает выплачивать стипендии студентам Факультета пищевых технологий Аграрного университета Грузии.  Уже третий год наиболее успешные студенты получают  ежемесячную стипендию. Выбор стипендиатов проводится каждый семестр, по итогам академической успеваемости за предыдущий семестр.
В этом семестре два третьекурсника и два четверокурсника Факультета пищевых технологий стали стипендиатами "Никора“. Следует отметить, что все четверо стипендиатов текущего семестра получали стипендию и в прошлом семестре, а один из первых стипендиатов  "Никоры“ - Мариам Гогелидзе уже стала  сотрудником компании.
Давид  Иваниадзе уже второй год  получает  ежемесячную стипендию. Как он отмечает, стипендия  стала для него мотиватором к продолжению учебы на высоком уровне.
„Стипендия дала мне, прежде всего, сильную мотивацию к тому, чтобы хорошо учиться. Благодаря этому, возросла конкуренция между студентами. Очень хорошо, что стипендия назначается каждый семестр и это не дает возможности расслабиться. Помимо того, что стипендия является финансовым вознаграждением, она дает очень позитивное ощущение, что ты носишь имя стипендиата. Для нас, студентов очень важна такая   оценка со стороны частного сектора, и я рад, что "Никора» открыта для дальнейшего сотрудничества  с нами“, - говорит Давид  Иваниадзе.
Однокурсник Давида – Георгий Кукава тоже второй год получает стипендию.
"Пищевые технологии – очень приятное и интересное занятие. Большую роль в этом процессе играют лаборатории и практическая деятельность. В будущем  хочу продолжить работу в направлении производства мяса или хлеба. На данном этапе стипендия очень помогает мне повысить мотивацию. Это огромный стимул - видеть, что твоя учеба должным образом оценивается, и у меня больше мотивации, чтобы  продолжать также учиться в будущем“, - отмечает Георгий Кукава.
Для студентов третьего курса Георгия Ртвелиашвили и Ники Гомелаури стипендия, которую они получили впервые в прошлом семестре, также оказалась очень важной и стала   отличным мотиватором, чтобы продолжать учиться на высоком уровне.
„Конкуренция была довольно жесткой. Когда я узнал, что стал стипендиатом, то очень обрадовался. Это и в дальнейшем будет для меня сильной  мотивацией лучше учиться и лучше выполнять свою работу. Нам, студентам, очень важно знать, что наша учеба получает должную оценку  не только со стороны университета, но и со стороны частного сектора. Я рад, что на рынке существуют такие ответственные компании. Они думают о молодом поколении и тем самым заботятся о том, чтобы получить в будущем высококвалифицированных сотрудников. Я думаю учиться в кулинарной школе и, возможно, использую стипендию для этого“, -  говорит Георгий  Ртвелиашвили.
„К сожалению, сегодня частный сектор не уделяет особого внимания выпускникам факультета пищевых технологий и часто предпочитает технологов, приглашенных  из-за границы. Учитывая это обстоятельство, для нас, студентов, очень важно то, что делает "Никора».  Приятно осознавать, что есть компании, которые заботятся о студентах и, следовательно, о своем будущем. Именно эти компании являются нашими потенциальными работодателями. Стипендия дает студентам больше мотивации, чтобы лучше учиться и стать квалифицированными сотрудниками“, - говорит Ника Гомелаури.