კომპანია “ნიკორა“ საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებისთვის სტიპენდიის გაცემას წელსაც აგრძელებს.
უკვე მეოთხე წელია, საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის სტუდენტები, რომლებიც საუკეთესო შედეგებით გამოირჩევიან კომპანია "ნიკორასგან“ წახალისების სახით სტიპენდიას იღებენ. სტიპენდიანტების გამოვლენა სემესტრულად ხდება.
ოთხივე სტიპენდიატი: ნიკა გომელაური, გიორგი რთველიაშვილი, სოფიკო ხარაზიშვილი და მერი ქირია სურსათის ტექნოლოგიების სტუდენტები არიან.
მეოთხე კურსელები ნიკა გომელაური და გიორი რთველიაშვილი ყოველთვიურ სტიპენდიას უკვე მეორე წელია იღებენ.
"სასიამოვნოა, როდესაც კომპანია კერძო სექტორიდან ხედავს შენს შრომას, გიფასებს და გეუბნება, რომ საჭირო და მნიშვნელოვანია ის საქმე, რომელსაც ემსახურები“, - აღნიშნავს ნიკა გომელაური.
"ჩემთვის ძალიან კარგი შეგრძნებაა, როდესაც სწავლის პერიოდშივე გიფასებენ შრომას, როდესაც კომპანია გეუბნება, რომ უნივერსიტეტში კარგად სწავლა ძალიან მნიშვნელოვანია. შესაბამისად, რა თქმა უნდა, წახალისება და ჯილდო მოტივაციას წარმოადგენს. როდესაც შენზე ამგვარად ზრუნავენ, იმედი გიჩნდება, რომ მომავალში უფრო მეტ წარმატებას მიაღწევ“, - განმარტავს გიორგი რთველიაშვილი.
სოფიკო ხარაზიშვილი და მერი ქირია კი მესამე კურსის სტუდენტები არიან, რომლებიც წელს პირველად გახდნენ სტიპენდიანტები.
"სტიპენდიის შესახებ უნივერსიტეტში შევიტყე, როცა მაღალი GPA მქონდა, თუმცა მაინც ნაკლებად ველოდი მის მიღებას... მოულოდნელი იყო მიღებული წერილი, რომელშიც სტიპენდიის შესახებ ეწერა და ძალიან გამიხარდა. მივხვდი, რომ შრომა დამიფასდა და ყველაფრის უკეთ კეთების სურვილი გამიჩნდა. თან ეს ორმაგად სასიამოვნოა, როცა ინტერესი და წახალისება შენივე სფეროდან მოდის, სადაც მომავალში გინდა, რომ საქმიანობა გააგრძელო. ამ შემთხვევაში "ნიკორას“ და ჩემი გზები უკვე გადაიკვეთა და, იმედია, ჩვენი ურთიერთობა მომავალში სამსახურებრივი კუთხითაც გაგრძელდება“, - აღნიშნავს სოფიკო ხარაზიშვილი.
"მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოში კულინარია ძალიან პოპულარულია, კვების ტექნოლოგიის სფეროში ბევრი კვალიფიციური კადრი არ გვყავს და ამიტომ უცხოელი სპეციალისტების ჩამოყვანა გვიწევს. რეალურად, შეგვიძლია კვების ტექნოლოგია ჩვენს ქვეყანაშიც განვავითაროთ და ამიტომაც გადავწყვიტე ამ მიმართულებაზე სწავლა. ჩემთვის მოტივაციაა, როცა გამჩნევენ და გაფასებენ, უფრო პასუხისმგებლობით ეკიდები საქმეს და, რა თქმა უნდა, აკადემიური პასუხისმგებლობაც იმატებს“, - ამბობს მერი ქირია.

В этом году компания “Никора” продолжает присуждать стипендии студентам факультета пищевых технологий Грузинского аграрного университета.
Уже четвертый год студенты Грузинского аграрного университета, показавшие наилучшие результаты, получают от компании “Никора” в виде поощрения ежемесячную стипендию. Выбор стипендиатов проводится каждый семестр.
Все четыре стипендиата: Ника Гомелаури, Георгий Ртвелиашвили, Софико Харазишвили и Мери Кириа являются студентами факультета пищевых технологий.
Студенты четвертого курса Ника Гомелаури и Георгий Ртвелиашвили уже второй год получают ежемесячную стипендию.
“Приятно, когда компания из частного сектора видит твою работу, ценит тебя и говорит, что дело, которому ты служишь, является важным и необходимым”, - отмечает Ника Гомелаури.
“Это приятное чувство, когда твой труд начинают ценить еще в период учебы, когда компания объясняет тебе, что хорошая учеба в университете - это залог успеха. Разумеется, поощрения и награды дают отличную мотивацию. Когда видишь такую заботу, появляется надежда, что в будущем ты сможешь добиться еще большего успеха”, - объясняет Георгий Ртвелиашвили.
Софико Харазишвили и Мери Кириа - студентки третьего курса, которые в этом году впервые стали стипендиатами.
“Я узнала о стипендии в университете, когда набрала высокий GPA, хотя и не очень надеялась ее заслужить… Я была удивлена, получив письмо, в котором сообщалось о стипендии, и очень обрадовалась. Я поняла, что мой труд ценят, и у меня возникло желание стать еще лучше. К тому же вдвойне приятно, когда интерес и поощрение ты получаешь из той сферы, в которой хотела бы работать в дальнейшем. В данном случае наши пути с “Никорой” уже пересеклись, и, надеюсь, что наши отношения будут продолжаться и в будущем уже в служебном плане”, - отмечает Софико Харазишвили.
“Несмотря на то, что кулинария очень популярна в Грузии, у нас не так много квалифицированных кадров в области пищевых технологий, и нам приходится приглашать иностранных специалистов. В действительности, мы вполне можем развивать пищевые технологии в нашей стране, и поэтому я решила получить образование именно в этом направлении. Для меня серьезная мотивация, когда тебя замечают и ценят, тогда ты более ответственно относишься к делу и, разумеется, возрастает академическая ответственность”, - говорит Мери Кириа.