ნიკორას სავაჭრო ქსელში პოლიეთილენის პარკების ბიოდეგრადირებადით ჩაანაცვლება მოხდა
"ნიკორა" გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ინიციატივას ეხმიანება და მის საკუთრებაში არსებულ სავაჭრო ობიექტებში პოლიეთილენის პარკებს ბიოდეგრადირებადით ანაცვლებს. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, დღეს, "ნიკორას" ერთ-ერთ სუპერმარკეტს მინისტრის მოადგილე, თეიმურაზ მურღულია ესტუმრა.
გარემოს დაცვის სამინისტროს განცხადებით, "ნიკორა" პირველია ქართულ სუპერმარკეტებს შორის, რომელმაც პოლიეთილენის პარკები სრულად ჩაანაცვლა ბიოდეგრადირებადით.
შეგახსენებთ, რომ პოლიეთილენით გარემოს დაბინძურების პრობლემა აქტუალურია მთელი მსოფლიოსთვის და მათ შორის საქართველოსთვის. პოლიეთილენის პარკის გარემოში დაშლას ასეულობით წელი სჭირდება - მაშინ, როდესაც ბიოდეგრადირებადი პარკი 3- 6 თვიდან იწყებს დაშლას.

В сети Никора полиэтиленовые пакеты заменены на биодеградируемы
"Никора" поддержала инициативу Министерства окружающей среды и природных ресурсов и заменила на своих торговых объектах полиэтиленовые пакеты на биодеградируемые. Сегодня один из супермаркетов "Никора" посетил в этой связи заместитель министра Теймураз Мургулия.
По заявлению Министерства окружающей среды, "Никора" первой среди грузинских супермаркетов полностью заменила полиэтиленовые пакеты на биодеградируемые.
Напомним, что проблема загрязнения окружающей среды полиэтиленовыми отходами остается актуальной  во всем мире, в том числе и в Грузии. Как известно, для полного разложения пластикового пакета требуются сотни лет, в то время как  разложение биодеградируемых пакетов начинается через 3-6 месяцев.