ნიკორას სავაჭრო ქსელში პოლიეთილენის პარკების ბიოდეგრადირებადით ჩაანაცვლება მოხდა
"ნიკორა" გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ინიციატივას ეხმიანება და მის საკუთრებაში არსებულ სავაჭრო ობიექტებში პოლიეთილენის პარკებს ბიოდეგრადირებადით ანაცვლებს. აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით, დღეს, "ნიკორას" ერთ-ერთ სუპერმარკეტს მინისტრის მოადგილე, თეიმურაზ მურღულია ესტუმრა.
გარემოს დაცვის სამინისტროს განცხადებით, "ნიკორა" პირველია ქართულ სუპერმარკეტებს შორის, რომელმაც პოლიეთილენის პარკები სრულად ჩაანაცვლა ბიოდეგრადირებადით.
შეგახსენებთ, რომ პოლიეთილენით გარემოს დაბინძურების პრობლემა აქტუალურია მთელი მსოფლიოსთვის და მათ შორის საქართველოსთვის. პოლიეთილენის პარკის გარემოში დაშლას ასეულობით წელი სჭირდება - მაშინ, როდესაც ბიოდეგრადირებადი პარკი 3- 6 თვიდან იწყებს დაშლას.

"Nikora" responds to the initiative of the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia and replaces plastic bags within its chain with biodegradable bags. Concerning the mentioned issue, the deputy Minister, Teimuraz Murghulia visited one of the supermarkets of "Nikora".
As the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia stated, "Nikora" is the first among the Georgian supermarkets to have fully replaced the plastic bags with biodegradable bags. We would remind you that the plastic pollution is an urgent issue globally, including in Georgia. Non-compostable plastic bags can take centuries to decompose, while biodegradable bags start decomposing in 3-6 months.