კვების ტექნოლოგიები ერთ-ერთია მომავლის პროფესიებს შორის. ამ მიმართულების მიმართ ინტერესი არასდროს ნელდება. პირიქით, სასურსათო ბაზრის განვითარებასა და დახვეწასთან ერთად უფრო მეტი ყურადღება ექცევა ამ პროფესიას, ახალგაზრდებიც უფრო მეტად ინტერესდებიან. კვების ტექნოლოგიების ფაკულტეტის სტუდენტების წახალისებაზე კი უკვე მე-4 წელია, საქართველოში ხორცპროდუქტების ყველაზე დიდი კომპანია "ნიკორა“ ზრუნავს. კომპანია ცდილობს, მაღალკვალიფიციური კვების ტექნოლოგების გაზრდას შეუწყოს ხელი, რა მიზნითაც აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიების კურსის 4 წარჩინებულ სტუდენტს კვლავ გადასცემს სემესტრულ სტიპენდიას.
გაგაცნობთ აგრარული უნივერსიტეტის სტუდენტებს, რომლებიც მიმდინარე სემესტრში გახდნენ "ნიკორას“ სტიპენდიატები.
სანდრო ონაშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
„კვების ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი ვარ, თუმცა თავდაპირველად ბიოლოგიაზე ჩავაბარე. პირველი კურსის შემდეგ მივხვდი, რომ სამეცნიერო საქმიანობისთვის არ ვიყავი მზად. ბევრი ფიქრის შემდეგ, სურსათის ტექნოლოგიებზე გადასვლა გადავწყვიტე. მიზეზი ის იყო, რომ სურსათის ტექნოლოგიები ახლოს იყო ჩემს ინტერესებთან და ამავდროულად, ძალიან პერსპექტიული მიმართულებაა. ჩემი ცხოვრებისეული რწმენაა, რომ საქმე, რომელსაც ხელს მოკიდებ და მოინდომებ, აუცილებლად გამოგივა. საკმარისია მცირე ფუნდამენტი და სურვილი გქონდეს, მასზე დააშენებ დიდ ცოდნასა და წარმატებას. დღეს კომპეტენცია და ცოდნა ყველა სფეროში ფასდება. სწორედ ამიტომ მგონია, რომ კვების ტექნოლოგიებში შევძლებ წარმატებულ საქმიანობას. ამ ეტაპზე რძის პროდუქტების წარმოება მაინტერესებს განსაკუთრებულად. მაინტერესებს ბიოლოგია და თან ძალიან მიყვარს რძის პროდუქტები. ზოგადად, რძის ტექნოლოგიების მიმართულებას დიდი პოტენციალი აქვს და თან მაღალკვალიფიციური კადრების დეფიციტიცაა.
სწავლის პარალელურად და სფეროში უფრო ღრმად ჩახედვასთან ერთად მოდის მეტი ინტერესიც. შეუძლებელია პირველ კურსზე ზუსტად იცოდე, რა მიმართულებით მოგინდება საქმიანობა. ამ ეტაპზეც არ ვიცი, ზუსტად რა მიმართულებით გავაგრძელებ სწავლას მაგისტრატურაზე. დაახლოებითი გეგმა მაქვს, საიდანაც ნაწილს ჩემი სურვილების მიხედვით გავაკეთებ, ნაწილს კი - ცხოვრება მოიტანს. კარგი იქნებოდა ყველაფრის დაგეგმვა შეგვეძლოს, მაგრამ ასე არ ხდება.
სწავლის პროცესში მიღებული სტიპენდია ჩემთვის კიდევ უფრო დიდი მოტივატორი აღმოჩნდა. მივხვდი, რომ ჩემი სწავლა ფასდება და უფრო მეტი მონდომებით გავაგრძელებ მიზნისკენ მიმავალ გზას. სტიპენდია დამეხმარება სწავლის პროცესით უფრო მეტი სიამოვნება მივიღო. ვფიქრობ, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ რასაც აკეთებ, ის სიამოვნებას განიჭებდეს. სიძნელეები ცხოვრებაში ყოველთვის არსებობს და ყველაფერი შეიძლება ისე არ იყოს, როგორც ჩვენ გვინდა, თუმცა მჯერა, რომ ცუდი გამოცდილება არ არსებობს. თითოეული ჩვენი ნაბიჯიდან რაღაცას ვსწავლობთ. სასწავლო პროგრამის შეცვლა და კვების ტექნოლოგიებზე გადასვლაც ჩემთვის ერთ-ერთი ასეთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო. ამან უფრო რეალისტი და, ვფიქრობ, უკეთესი გამხადა.“
მარიამ ზეინკლიშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-4 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
„უკვე მე-4 კურსის სტუდენტი ვარ და ამ პერიოდის განმავლობაში ძალიან ბევრი საინტერესო რამ აღმოვაჩინე. მე-3 კურსზე სულ სხვა კუთხით დავინახე ეს პროფესია. პროფესიის არჩევის და სწავლის დაწყების მომენტში არც ვიცოდი, თუ რამდენად მრავალფეროვანი შეიძლებოდა ეს პროცესი ყოფილიყო. მაინტერესებს როგორც კვების ტექნოლოგიები, ისე სურსათის უვნებლობა. კვალიფიკაციის ამაღლებას და მაგისტრატურაზე სწავლას საზღვარგარეთ ვფიქრობ, თუმცა აუცილებლად დავბრუნდები საქართველოში. მინდა საქართველოში კვების ტექნოლოგიების სფეროს განვითარებაში დავეხმარო და ჩემი სიტყვა ვთქვა. ამის შესაძლებლობას ის ცოდნაც მაძლევს, რომელსაც უნივერსიტეტში ვიღებ. კერძო ბიზნესის მხარდაჭერაც მნიშვნელოვანია ჩვენთვის. უკვე მეორედ გავხდი „ნიკორას“ სტიპენდიატი და ეს ძალიან დიდი მოტივაციაა. სტუდენტები, როდესაც ვგრძნობთ, რომ ჩვენი შრომა ფასდება, უფრო მეტად ვცდილობთ, უკეთესად ვაკეთოთ ჩვენი საქმე.“
სალომე ჩერქეზიშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
„ბავშვობიდან კულინარიით ვიყავი დაინტერესებული. ძალიან მიყვარდა და მიყვარს სამზარეულოში ტრიალი. როდესაც პროფესიის არჩევის დრო მოვიდა, კვების ტექნოლოგიებმა ძალიან მომხიბლა, რადგან ის ახლოს იყოს ჩემს ინტერესებთან და ამავდროულად მაინტერესებდა საგნები, რომლებიც ამ ფაკულტეტზე ისწავლებოდა. ეს იყო: ქიმია, ბიოლოგია, ფიზიკა... ამჟამად მე-3 კურსზე ვარ და პროფესიული საგნების შესწავლას ახლა ვიწყებთ. ახლა ვეცნობი უფრო დეტალურად სხვადასხვა მიმართულებას და ამიტომ ჯერ არ ვიცი, რა მიმართულებით მინდა წავიდე სამომავლოდ. თუმცა ზოგადად კვების ტექნოლოგიებში კადრების დეფიციტია და ვფიქრობ, ამ სფეროში ბევრი რამ არის გასაკეთებელი. სწორედ ამიტომ ძალიან მნიშვნელოვანია სფეროს მხარდაჭერა. ამის ერთ-ერთი საუკეთესო გამოხატულება კი სტიპენდიაა, რომელსაც ხორცპროდუქტების ყველაზე დიდი საწარმო სტუდენტებს აძლევს. ეს ნიშანია ჩვენთვის, რომ სფეროს ჩვენ ვჭირდებით და ჩვენზე ზრუნავენ. სწორედ ამიტომ სწავლის გაგრძელება საზღვარგარეთ კი მინდა, მაგრამ საბოლოოდ საკუთარ თავს საქართველოში ვხედავ. ვფიქრობ, შევძლებ ჩემი სიტყვა ვთქვა ამ სფეროში.“
მერი ქირია, სურსათის ტექნოლოგიების მე-4 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
„კვების ტექნოლოგიები განვითარების უდიდეს შესაძლებლობას სთავაზობს სტუდენტებს. მხოლოდ წარმოება არ არის ეს სფერო. შეგიძლია, სურსათის უვნებლობის ან ხარისხის კონტროლის მიმართულებით წახვიდე, სამეცნიერო საქმიანობა აირჩიო ან ნუტრიციოლოგი გახდე. მეტად ფართოა არეალი, რომელსაც ეს ფაკულტეტი სთავაზობს ახალგაზრდებს. რაც შემეხება მე, მინდა ნუტრიციოლოგიის მიმართულებით წავიდე. საქართველოში ძალიან ცოტა ნუტრიციოლოგია, რაც დიდი პრობლემაა. ნუტრიციოლოგია აუცილებლად უნდა განვითარდეს საქართველოში. ზოგადად, ჩვენს ქვეყანაში საკვების მიმართ ძალიან არასწორი დამოკიდებულება აქვთ. სწორი კვების მნიშვნელობას ფართო საზოგადოების ძალიან მცირე ნაწილი აცნობიერებს. დოზირებული ნახშირწყლების, ცილებისა და ცხიმების მიღება კი ჯანსაღი და ხარისხიანი ცხოვრებისთვის მეტად მნიშვნელოვანია. ნუტრიციოლოგია მართო დიეტასთან არ უნდა ასოცირდებოდეს და ეს პროფესია უფრო სერიოზულად უნდა აღიქმებოდეს. შევეცდები, მაქსიმალური პროპაგანდა გავუწიო ამ მიმართულებას და საზოგადოებაში სწორი აზრის დამკვიდრებას შევუწყო ხელი. მე თავად ყოველთვის ჯანსაღად ვიკვებები და გარშემომყოფებსაც ამას ვურჩევ.
ჩვენი პროფესიის პრომოციისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ის სტიპენდია, რომელსაც "ნიკორა“ სტუდენტებს აძლევს. ამით საქართველოში ერთ-ერთი უდიდესი მწარმოებელი კომპანია მხარდაჭერას უცხადებს სტუდენტებს და ეუბნება, რომ ისინი მნიშვნელოვანი არიან.“

Никора продолжает выплачивать стипендии
Пищевые технологии – одна из профессий будущего. Интерес к этому направлению никогда не утихает. Наоборот, с развитием и усовершенствованием продовольственного рынка этой профессии уделяется все больше внимания, и все больше интереса  проявляет к ней молодежь. Уже четвертый год «Никора», крупнейшая в Грузии компания по производству мясопродуктов, заботится о поощрении студентов факультета пищевых технологий. Компания старается способствовать увеличению числа высококвалифицированных технологов пищевых продуктов, и с этой целью в очередной раз предоставляет семестровую стипендию 4 успешным студентам курса пищевых технологий Аграрного университета.
Познакомьтесь со студентами Аграрного университета, которые в этом семестре стали стипендиатами "Никора".
Сандро Онашвили, студент 3-го курса пищевых технологий, стипендиат Никора:
“Я студент третьего курса пищевых технологий, хотя изначально поступил на биологию. После первого курса я понял, что не готов к научной работе. После долгих раздумий решил перевестись на факультет пищевых технологий.  Причина была в том, что пищевые технологии были близки моим интересам, и в то же время — это очень перспективное направление. Мое жизненное убеждение состоит в том, что дело, к которому ты приложил силы и старания, обязательно увенчается успехом. Достаточно иметь небольшой фундамент и желание, и на этом можно построить глубокие знания и успех. Сегодня компетентность и знания ценятся во всех сферах. Именно поэтому я думаю, что смогу успешно работать в сфере пищевых технологий. На данном этапе меня особенно интересует производство молочных продуктов. Я интересуюсь биологией и к тому же очень люблю молочные продукты. В целом направление молочных технологий имеет большой потенциал и при этом ощущается нехватка высококвалифицированных кадров.
По мере изучения и углубления в эту сферу появляется все больше интереса. На первом курсе невозможно точно определиться, в каком направлении ты захочешь работать. Даже на данном этапе я точно не знаю, в каком направлении буду продолжать обучение в магистратуре. У меня есть примерный план, часть которого я реализую по своему желанию, а часть - подскажет жизнь. Было бы хорошо, если бы мы могли все заранее  планировать, но так не бывает.
Стипендия, полученная во время учебы, стала для меня большим источником мотивации. Я понял, что мой труд ценится, и я буду продолжать двигаться к своей цели с еще большей решимостью. Стипендия поможет мне получать больше удовольствия от учебного процесса. Думаю, очень важно, чтобы тебе доставляло удовольствие то, что ты делаешь. В жизни всегда есть трудности, и все может пойти не так, как нам хочется, но я считаю, что плохого опыта не бывает. На каждом шагу мы чему-то учимся. Одним из таких важных шагов было для меня изменение программы обучения и переход на факультет пищевых технологий. Благодаря этому я стал реалистичней и, надеюсь, лучше”.
Мариам Зеинклишвили, студентка 4-го курса пищевых технологий, стипендиат Никора:
“Я учусь уже на четвертом курсе и за это время открыла для себя много интересного. На третьем курсе я взглянула на эту профессию совсем под другим углом. В момент выбора профессии и начала учебы я даже не представляла, насколько многообразным может быть этот процесс. Меня интересуют как пищевые технологии, так и безопасность пищевых продуктов. Думаю о повышении квалификации и обучении в магистратуре за границей, но обязательно вернусь в Грузию. Я хочу помочь развитию пищевых технологий в Грузии и сказать свое слово в этой сфере. Знания, которые я получаю в университете, позволяют мне сделать это. Для нас также важна поддержка частного бизнеса. Я уже второй раз становлюсь стипендиатом «Никора», и это отличная мотивация. Когда мы, студенты, чувствуем, что наш труд ценят, мы стараемся делать свое дело еще лучше”.
Саломе Черкезишвили, студентка 3-го курса пищевых технологий, стипендиат Никора:
“Кулинария меня интересовала с детства. Я очень любила и люблю возиться на кухне. Когда пришло время выбирать профессию, меня привлекли пищевые технологии, потому что это было близко моим интересам и в то же время меня интересовали предметы, которые изучались на этом факультете. Это химия, биология, физика... Сейчас я на 3 курсе, и мы только начинаем изучать профессиональные предметы. Сейчас я более подробно знакомлюсь с разными направлениями, поэтому пока не знаю, в каком направлении хочу двигаться в дальнейшем. В целом, в сфере пищевых технологий ощущается дефицит кадров, и думаю, что в этой области еще многое предстоит сделать. Поэтому очень важно поддерживать эту отрасль. Одним из лучших выражений этого является стипендия, которую платит студентам крупнейшая компания по производству мясных продуктов. Для нас это знак того, что мы нужны этой сфере и о нас заботятся. Именно поэтому я хочу продолжить обучение за границей, но в итоге вижу себя в Грузии. Я думаю, что смогу проявить себя в этой области”.
Мери Кирия, студентка 4-го курса пищевых технологий, стипендиат Никора:
“Пищевые технологии дают студентам огромные возможности для развития. Это не только производство. Ты можешь выбрать направление безопасности продовольствия или контроля качества, или предпочесть научную деятельность или стать нутрициологом. Ареал, который этот факультет предлагает молодежи, очень широк. Что касается меня, я хочу пойти в направлении нутрициологии. В Грузии очень мало нутрициологов, и это является большой проблемой. Необходимо развивать нутрициологию в Грузии. У нас вообще очень неправильное отношение к еде. Лишь небольшая часть общества понимает важность правильного питания. Дозированный прием углеводов, белков и жиров очень важен для здоровой и качественной жизни. Нутрициология не должна ассоциироваться только с диетой, эту профессию следует воспринимать более серьезно. Я постараюсь максимально популяризировать это направление и способствовать формированию правильного представления о нем в обществе. Я сама всегда придерживаюсь здорового питания и рекомендую его окружающим.
Стипендия, которую "Никора" платит студентам, очень важна для продвижения нашей профессии. Тем самым одна из крупнейших компаний-производителей в Грузии выражает студентам свою поддержку и дает им почувствовать, что они важны”.