კვების ტექნოლოგიები ერთ-ერთია მომავლის პროფესიებს შორის. ამ მიმართულების მიმართ ინტერესი არასდროს ნელდება. პირიქით, სასურსათო ბაზრის განვითარებასა და დახვეწასთან ერთად უფრო მეტი ყურადღება ექცევა ამ პროფესიას, ახალგაზრდებიც უფრო მეტად ინტერესდებიან. კვების ტექნოლოგიების ფაკულტეტის სტუდენტების წახალისებაზე კი უკვე მე-4 წელია, საქართველოში ხორცპროდუქტების ყველაზე დიდი კომპანია "ნიკორა“ ზრუნავს. კომპანია ცდილობს, მაღალკვალიფიციური კვების ტექნოლოგების გაზრდას შეუწყოს ხელი, რა მიზნითაც აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიების კურსის 4 წარჩინებულ სტუდენტს კვლავ გადასცემს სემესტრულ სტიპენდიას.
გაგაცნობთ აგრარული უნივერსიტეტის სტუდენტებს, რომლებიც მიმდინარე სემესტრში გახდნენ "ნიკორას“ სტიპენდიატები.
სანდრო ონაშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
„კვების ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი ვარ, თუმცა თავდაპირველად ბიოლოგიაზე ჩავაბარე. პირველი კურსის შემდეგ მივხვდი, რომ სამეცნიერო საქმიანობისთვის არ ვიყავი მზად. ბევრი ფიქრის შემდეგ, სურსათის ტექნოლოგიებზე გადასვლა გადავწყვიტე. მიზეზი ის იყო, რომ სურსათის ტექნოლოგიები ახლოს იყო ჩემს ინტერესებთან და ამავდროულად, ძალიან პერსპექტიული მიმართულებაა. ჩემი ცხოვრებისეული რწმენაა, რომ საქმე, რომელსაც ხელს მოკიდებ და მოინდომებ, აუცილებლად გამოგივა. საკმარისია მცირე ფუნდამენტი და სურვილი გქონდეს, მასზე დააშენებ დიდ ცოდნასა და წარმატებას. დღეს კომპეტენცია და ცოდნა ყველა სფეროში ფასდება. სწორედ ამიტომ მგონია, რომ კვების ტექნოლოგიებში შევძლებ წარმატებულ საქმიანობას. ამ ეტაპზე რძის პროდუქტების წარმოება მაინტერესებს განსაკუთრებულად. მაინტერესებს ბიოლოგია და თან ძალიან მიყვარს რძის პროდუქტები. ზოგადად, რძის ტექნოლოგიების მიმართულებას დიდი პოტენციალი აქვს და თან მაღალკვალიფიციური კადრების დეფიციტიცაა.
სწავლის პარალელურად და სფეროში უფრო ღრმად ჩახედვასთან ერთად მოდის მეტი ინტერესიც. შეუძლებელია პირველ კურსზე ზუსტად იცოდე, რა მიმართულებით მოგინდება საქმიანობა. ამ ეტაპზეც არ ვიცი, ზუსტად რა მიმართულებით გავაგრძელებ სწავლას მაგისტრატურაზე. დაახლოებითი გეგმა მაქვს, საიდანაც ნაწილს ჩემი სურვილების მიხედვით გავაკეთებ, ნაწილს კი - ცხოვრება მოიტანს. კარგი იქნებოდა ყველაფრის დაგეგმვა შეგვეძლოს, მაგრამ ასე არ ხდება.
სწავლის პროცესში მიღებული სტიპენდია ჩემთვის კიდევ უფრო დიდი მოტივატორი აღმოჩნდა. მივხვდი, რომ ჩემი სწავლა ფასდება და უფრო მეტი მონდომებით გავაგრძელებ მიზნისკენ მიმავალ გზას. სტიპენდია დამეხმარება სწავლის პროცესით უფრო მეტი სიამოვნება მივიღო. ვფიქრობ, ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ რასაც აკეთებ, ის სიამოვნებას განიჭებდეს. სიძნელეები ცხოვრებაში ყოველთვის არსებობს და ყველაფერი შეიძლება ისე არ იყოს, როგორც ჩვენ გვინდა, თუმცა მჯერა, რომ ცუდი გამოცდილება არ არსებობს. თითოეული ჩვენი ნაბიჯიდან რაღაცას ვსწავლობთ. სასწავლო პროგრამის შეცვლა და კვების ტექნოლოგიებზე გადასვლაც ჩემთვის ერთ-ერთი ასეთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო. ამან უფრო რეალისტი და, ვფიქრობ, უკეთესი გამხადა.“
მარიამ ზეინკლიშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-4 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
„უკვე მე-4 კურსის სტუდენტი ვარ და ამ პერიოდის განმავლობაში ძალიან ბევრი საინტერესო რამ აღმოვაჩინე. მე-3 კურსზე სულ სხვა კუთხით დავინახე ეს პროფესია. პროფესიის არჩევის და სწავლის დაწყების მომენტში არც ვიცოდი, თუ რამდენად მრავალფეროვანი შეიძლებოდა ეს პროცესი ყოფილიყო. მაინტერესებს როგორც კვების ტექნოლოგიები, ისე სურსათის უვნებლობა. კვალიფიკაციის ამაღლებას და მაგისტრატურაზე სწავლას საზღვარგარეთ ვფიქრობ, თუმცა აუცილებლად დავბრუნდები საქართველოში. მინდა საქართველოში კვების ტექნოლოგიების სფეროს განვითარებაში დავეხმარო და ჩემი სიტყვა ვთქვა. ამის შესაძლებლობას ის ცოდნაც მაძლევს, რომელსაც უნივერსიტეტში ვიღებ. კერძო ბიზნესის მხარდაჭერაც მნიშვნელოვანია ჩვენთვის. უკვე მეორედ გავხდი „ნიკორას“ სტიპენდიატი და ეს ძალიან დიდი მოტივაციაა. სტუდენტები, როდესაც ვგრძნობთ, რომ ჩვენი შრომა ფასდება, უფრო მეტად ვცდილობთ, უკეთესად ვაკეთოთ ჩვენი საქმე.“
სალომე ჩერქეზიშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
„ბავშვობიდან კულინარიით ვიყავი დაინტერესებული. ძალიან მიყვარდა და მიყვარს სამზარეულოში ტრიალი. როდესაც პროფესიის არჩევის დრო მოვიდა, კვების ტექნოლოგიებმა ძალიან მომხიბლა, რადგან ის ახლოს იყოს ჩემს ინტერესებთან და ამავდროულად მაინტერესებდა საგნები, რომლებიც ამ ფაკულტეტზე ისწავლებოდა. ეს იყო: ქიმია, ბიოლოგია, ფიზიკა... ამჟამად მე-3 კურსზე ვარ და პროფესიული საგნების შესწავლას ახლა ვიწყებთ. ახლა ვეცნობი უფრო დეტალურად სხვადასხვა მიმართულებას და ამიტომ ჯერ არ ვიცი, რა მიმართულებით მინდა წავიდე სამომავლოდ. თუმცა ზოგადად კვების ტექნოლოგიებში კადრების დეფიციტია და ვფიქრობ, ამ სფეროში ბევრი რამ არის გასაკეთებელი. სწორედ ამიტომ ძალიან მნიშვნელოვანია სფეროს მხარდაჭერა. ამის ერთ-ერთი საუკეთესო გამოხატულება კი სტიპენდიაა, რომელსაც ხორცპროდუქტების ყველაზე დიდი საწარმო სტუდენტებს აძლევს. ეს ნიშანია ჩვენთვის, რომ სფეროს ჩვენ ვჭირდებით და ჩვენზე ზრუნავენ. სწორედ ამიტომ სწავლის გაგრძელება საზღვარგარეთ კი მინდა, მაგრამ საბოლოოდ საკუთარ თავს საქართველოში ვხედავ. ვფიქრობ, შევძლებ ჩემი სიტყვა ვთქვა ამ სფეროში.“
მერი ქირია, სურსათის ტექნოლოგიების მე-4 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
„კვების ტექნოლოგიები განვითარების უდიდეს შესაძლებლობას სთავაზობს სტუდენტებს. მხოლოდ წარმოება არ არის ეს სფერო. შეგიძლია, სურსათის უვნებლობის ან ხარისხის კონტროლის მიმართულებით წახვიდე, სამეცნიერო საქმიანობა აირჩიო ან ნუტრიციოლოგი გახდე. მეტად ფართოა არეალი, რომელსაც ეს ფაკულტეტი სთავაზობს ახალგაზრდებს. რაც შემეხება მე, მინდა ნუტრიციოლოგიის მიმართულებით წავიდე. საქართველოში ძალიან ცოტა ნუტრიციოლოგია, რაც დიდი პრობლემაა. ნუტრიციოლოგია აუცილებლად უნდა განვითარდეს საქართველოში. ზოგადად, ჩვენს ქვეყანაში საკვების მიმართ ძალიან არასწორი დამოკიდებულება აქვთ. სწორი კვების მნიშვნელობას ფართო საზოგადოების ძალიან მცირე ნაწილი აცნობიერებს. დოზირებული ნახშირწყლების, ცილებისა და ცხიმების მიღება კი ჯანსაღი და ხარისხიანი ცხოვრებისთვის მეტად მნიშვნელოვანია. ნუტრიციოლოგია მართო დიეტასთან არ უნდა ასოცირდებოდეს და ეს პროფესია უფრო სერიოზულად უნდა აღიქმებოდეს. შევეცდები, მაქსიმალური პროპაგანდა გავუწიო ამ მიმართულებას და საზოგადოებაში სწორი აზრის დამკვიდრებას შევუწყო ხელი. მე თავად ყოველთვის ჯანსაღად ვიკვებები და გარშემომყოფებსაც ამას ვურჩევ.
ჩვენი პროფესიის პრომოციისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია ის სტიპენდია, რომელსაც "ნიკორა“ სტუდენტებს აძლევს. ამით საქართველოში ერთ-ერთი უდიდესი მწარმოებელი კომპანია მხარდაჭერას უცხადებს სტუდენტებს და ეუბნება, რომ ისინი მნიშვნელოვანი არიან.“

Nikora continues to issue scholarships
Food technology is one of the professions of the future world. Interest in this area never weakens. On the contrary, together with the development and improvement of the food market, more and more attention is given to this profession and the young generation expresses more interest in this area as well. Nikora, the largest meat products company in Georgia, has been taking care of encouraging students of the Faculty of Food Technologies already for  4 years. The company is trying to promote an increase in the number of highly qualified food technologists, for the purpose of which it will once again provide a semester scholarship to the 4 students with excellent academic performance in the food technology course of the Agrarian University.
The students of the Agrarian University, who became Nikor scholarship holders in the current semester, will be introduced to you.
Sandro Onashvili, a 3rd-year student of food technologies, Nikora scholarship holder:
“I am a 3rd-year food technology student, although I originally enrolled in biology faculty. After the first course, I realized that I was not ready for scientific work. After much deliberation, I decided to move to food technology. The reason was that food technology was close to my interests, and, in addition, it is a very promising direction. My belief in life is that whatever you have a hand in and if you do your best, you will definitely succeed. Having a small foundation and the desire is enough, you will build great knowledge and success on it. Today, competence and knowledge are valued in all areas. That is why, I do believe, I can successfully work in the field of food technology. Currently, I am particularly interested in the production of dairy products. I am interested in biology and also love dairy products. In general, the field of dairy technology has great potential, besides, there is a shortage of highly qualified personnel as well.
Along with the study and deepening in this area, there is more interest to come. It is impossible to know exactly in which direction you want to work in the first year of study. Even at this stage, I do not know exactly in which direction I will continue my studies in the magistracy. I have a rough plan, part of which I will fulfill according to my wishes, and part of which life will bring itself. It would be nice to be able to plan everything, but that doesn't happen.
The scholarship received during my studies turned out to be an even greater motivator for me. I realized that my studies are appreciated and I will continue to move towards the goal with greater determination. The scholarship will help me enjoy my studies more. I think it's very important to like what you do. There are always difficulties in life, and things cannot go the way we want, but I do believe that there are no bad experiences. We learn something from each step we take. One of such important steps for me was the change in the studying program and the transition to food technology. It made me more realistic and a better person, I think.
Mariam Zeinklishvili, a 4th-year student of food technologies, Nikora scholarship holder:
I am already a 4th-year student and during this period I discovered a lot of interesting things. In my 3rd year, I saw this profession from a completely different angle. At the time of choosing a profession and starting my studies, I had no idea how diverse this process could be. I am interested in both food technology and food safety as well. I am thinking about upgrading my qualifications and studying for a master's degree abroad, but I will definitely return to Georgia. I want to assist in the development of food technology in Georgia and express my opinion. The knowledge that I get at the university allows me to do this. It is also important for us to support private businesses. This is the second time I have become a Nikora scholarship holder, and this is a great motivation. Students, when we feel that our work is appreciated, we try harder to do our job better.
Salome Cherkezishvili, a 3rd-year student of food technologies, Nikora scholarship holder:
I have been interested in cooking since childhood. I have loved and love to mess around in the kitchen. When the time came to choose a profession, I was very attracted to food technology, since it was close to my interests and at the same time, I was interested in the subjects taught at this faculty. These were: chemistry, biology, physics... Now I'm in my 3rd year and we are just starting to study professional subjects. Now I am getting familiarized with different directions in more detail, so I don’t know yet in which direction I want to continue in the future. However, food technology in general is understaffed and I do think there is a lot of work to be done in this area. Therefore, supporting the industry is very important. One of the best expressions of this is the scholarship that the largest meat products company allocates to students. For us, this is a sign that the field needs us and cares about us. That is why I want to continue my studies abroad, but in the end, I see myself in Georgia. I think I can say my word in this area.
Meri Kiria, a 4th-year student of food technologies, Nikora scholarship holder:
“Food technology offers students the greatest opportunities for development. This field is not just production. You can continue in the direction of food safety or quality control, choose a scientific career or become a nutritionist. The field that this faculty offers to young people is very wide. As for me, I want to continue into Nutriciology. There are very few nutritionists in Georgia, which is a big problem. It is necessary to develop Nutriciology in Georgia. People generally have a very wrong attitude towards food. A very small part of the population realizes the importance of proper nutrition. The intake of metered carbohydrates, proteins and fats is very important for a healthy and quality life. Nutritiology should not be associated only with diet and it should be understood more seriously. I will try to promote this direction as much as possible and contribute to the establishment of the correct opinion in society. I myself always eat healthy food and recommend it to others as well.
The scholarship that Nikora gives to students is very important in order to popularize our profession. By conducting this, one of the largest production companies in Georgia supports students and tells them that they are important.