საერთაშორისო სარეიტინგო კომპანია Scope Ratings-მა ნიკორა ტრეიდს B+, ხოლო ობლიგაციებს BB – რეიტინგი მიანიჭა
05 აპრ. 2018
საერთაშორისო სარეიტინგო კომპანიამ "Scope Ratings-მა“ სს ”ნიკორა ტრეიდს” B+, ხოლო კომპანიის მიერ გამოსაშვებ ობლიგაციებს BB - რეიტინგი მიანიჭა.
საქართველოში, კვებისა და საყოფაცხოვრებო მოხმარების პროდუქციის საცალო ვაჭრობის სფეროში, ”ნიკორა ტრეიდი” პირველი კომპანიაა, რომელმაც მსგავსი რეიტინგი მოიპოვა.
"რეიტინგი ასახავს ჩვენს წარმოდგენას “ნიკორა ტრეიდზე“ როგორც წამყვან, მაღალი მომგებიანობის მქონე საკვები პროდუქტების რითეილერზე, რომელსაც ასევე გააჩნია პროდუქციის მომწოდებლებთან ძლიერი მსყიდველობითი უნარი და ინტეგრირებული ჰოლდინგური სტრუქტურა”- აცხადებენ "Scope Ratings“-ში.
"Scope Ratings“-ი ასევე აფასებს "ნიკორა ტრეიდის“ საოპერაციო და მაკრო-ეკონომიკურ გარემოს, ამასთანავე ამ ინდუსტრიაში მოსალოდნელ კონსოლიდაციის შესაძლებლობებსა და რისკებს.
სს “ნიკორა ტრეიდის“ აღმასრულებელი დირექტორის დავით ურუშაძის განმარტებით - „ნიკორა ტრეიდი“ წლების განმავლობაში აქტიურად მუშაობს ფინანსური რესურსების მოზიდვის დივერსიფიცირებული წყაროების განვითარებაზე. ჯერ კიდევ 2016 წელს, პირველად გამოვუშვით $5 მლნ ნომინალის მქონე ობლიგაციები. აღებული ვალდებულებების წარმატებით დაფარვის შემდეგ დავიწყეთ აქტიური სამზადისი და 2018 წლის ივნისისთვის, ვგეგმავთ ეროვნულ ვალუტაში დენომინირებული $10 მლნ-ის ექვივალენტი მოცულობის ობლიგაციების ახალ გამოშვებას საჯარო განთავსების გზით. აღნიშნულ ტრანზაქციაზე განთავსების აგენტად ავირჩიეთ თიბისი კაპიტალი, ჩვენი პარტნიორი თიბისი ბანკის შვილობილი საბროკერო კომპანია, რომლის ძირითადი საქმიანობაა საინვესტიციო საბანკო მომსახურებები.  აღიარებული გერმანული საერთაშორისო სარეიტინგო კომპანიის "Scope Ratings“-ის მიერ ჩვენი კომპანიისთვის მინიჭებული რეიტინგი გახლავთ კომპანიის უმაღლესი შეფასება, რაც ხაზს უსვამს "ნიკორა ტრეიდის“ სანდოობას და ფინანსურ გამჭვირვალობას“.
სს "ნიკორა ტრეიდი“ სს "ნიკორას“ შვილობილი კომპანიაა და საქართველოში ყველაზე მრავალრიცხოვანი სუპერმარკეტების ქსელითაა წარმოდგენილი. "ნიკორა ტრეიდის“ მფლობელობაში 220-ზე მეტი სავაჭრო ობიექტია. 2017 წელს ნიკორა სუპერმარკეტების მომსახურებით 43 მილიონამდე მომხმარებელმა ისარგებლა.

Международная рейтинговая компания Scope Ratings присвоила АО "Никора Трейд" рейтинг B+, а выпускаемым этой компанией облигациям - рейтинг BB-.
"Никора Трейд" – первая в Грузии компания, получившая такой рейтинг в сфере розничной торговли продуктами питания и товарами бытового назначения.
"Рейтинг отражает наше представление о компании "Никора Трейд" как о ведущем ритейлере пищевых продуктов, отличающемся высокой прибыльностью и сильной покупательной способностью в отношении поставщиков продукции и имеющем интегрированную холдинговую структуру", - заявили в "Scope Ratings“.
"Scope Ratings“ оценивает также операционную и макроэкономическую среду "Никора Трейд", а также возможности и риски ожидаемой консолидации в этой индустрии.
Как заявил исполнительный директор АО "Никора Трейд" Давид Урушадзе, "На протяжении последних лет "Никора Трейд" активно работает в направлении диверсификации источников привлечения финансовых ресурсов. Еще в 2016 году мы впервые выпустили облигации номиналом 5 млн. долларов США. После успешного погашения взятых на себя обязательств, мы начали вести активную подготовку и планируем в июне 2018 года осуществить новый выпуск облигаций, доминированных в национальной валюте, на сумму, эквивалентную 10 млн. долларов США, путем их публичного размещения. В качестве агента по размещению в рамках этой транзакции мы выбрали "ТиБиСи Капитал" - дочернюю брокерскую компанию нашего партнера "ТиБиСи Банка", основной деятельностью которой является предоставление инвестиционных банковских услуг.
Рейтинг, присвоенный нам признанной немецкой международной рейтинговой компанией "Scope Ratings“, является высокой оценкой деятельности нашей компании, которая свидетельствует о надежности и финансовой прозрачности "Никора Трейд"".
АО "Никора Трейд", которая является дочерней компанией АО "Никора", представлена самой многочисленной сетью супермаркетов в Грузии. АО "Никора Трейд" принадлежит более 220 торговых объектов. В 2017 году услугами супермаркетов "Никора" воспользовалось около 43 миллионов потребителей.