საერთაშორისო სარეიტინგო კომპანია Scope Ratings-მა ნიკორა ტრეიდს B+, ხოლო ობლიგაციებს BB – რეიტინგი მიანიჭა
05 აპრ. 2018
საერთაშორისო სარეიტინგო კომპანიამ "Scope Ratings-მა“ სს ”ნიკორა ტრეიდს” B+, ხოლო კომპანიის მიერ გამოსაშვებ ობლიგაციებს BB - რეიტინგი მიანიჭა.
საქართველოში, კვებისა და საყოფაცხოვრებო მოხმარების პროდუქციის საცალო ვაჭრობის სფეროში, ”ნიკორა ტრეიდი” პირველი კომპანიაა, რომელმაც მსგავსი რეიტინგი მოიპოვა.
"რეიტინგი ასახავს ჩვენს წარმოდგენას “ნიკორა ტრეიდზე“ როგორც წამყვან, მაღალი მომგებიანობის მქონე საკვები პროდუქტების რითეილერზე, რომელსაც ასევე გააჩნია პროდუქციის მომწოდებლებთან ძლიერი მსყიდველობითი უნარი და ინტეგრირებული ჰოლდინგური სტრუქტურა”- აცხადებენ "Scope Ratings“-ში.
"Scope Ratings“-ი ასევე აფასებს "ნიკორა ტრეიდის“ საოპერაციო და მაკრო-ეკონომიკურ გარემოს, ამასთანავე ამ ინდუსტრიაში მოსალოდნელ კონსოლიდაციის შესაძლებლობებსა და რისკებს.
სს “ნიკორა ტრეიდის“ აღმასრულებელი დირექტორის დავით ურუშაძის განმარტებით - „ნიკორა ტრეიდი“ წლების განმავლობაში აქტიურად მუშაობს ფინანსური რესურსების მოზიდვის დივერსიფიცირებული წყაროების განვითარებაზე. ჯერ კიდევ 2016 წელს, პირველად გამოვუშვით $5 მლნ ნომინალის მქონე ობლიგაციები. აღებული ვალდებულებების წარმატებით დაფარვის შემდეგ დავიწყეთ აქტიური სამზადისი და 2018 წლის ივნისისთვის, ვგეგმავთ ეროვნულ ვალუტაში დენომინირებული $10 მლნ-ის ექვივალენტი მოცულობის ობლიგაციების ახალ გამოშვებას საჯარო განთავსების გზით. აღნიშნულ ტრანზაქციაზე განთავსების აგენტად ავირჩიეთ თიბისი კაპიტალი, ჩვენი პარტნიორი თიბისი ბანკის შვილობილი საბროკერო კომპანია, რომლის ძირითადი საქმიანობაა საინვესტიციო საბანკო მომსახურებები.  აღიარებული გერმანული საერთაშორისო სარეიტინგო კომპანიის "Scope Ratings“-ის მიერ ჩვენი კომპანიისთვის მინიჭებული რეიტინგი გახლავთ კომპანიის უმაღლესი შეფასება, რაც ხაზს უსვამს "ნიკორა ტრეიდის“ სანდოობას და ფინანსურ გამჭვირვალობას“.
სს "ნიკორა ტრეიდი“ სს "ნიკორას“ შვილობილი კომპანიაა და საქართველოში ყველაზე მრავალრიცხოვანი სუპერმარკეტების ქსელითაა წარმოდგენილი. "ნიკორა ტრეიდის“ მფლობელობაში 220-ზე მეტი სავაჭრო ობიექტია. 2017 წელს ნიკორა სუპერმარკეტების მომსახურებით 43 მილიონამდე მომხმარებელმა ისარგებლა.

International rating company Scope Ratings has granted Nikora Trade B+ and bonds, to be used by the company, BB ratings. “Nikora Trade” is the first company in the trade and retail sector in Georgia which has obtained similar ranking.
"The rating reflects our performance on" Nikora Trade "as a leading high-end food product company that also has strong purchasing power with product suppliers and integrated holding structure," says Scope Ratings.
"Scope Ratings" also assessed the operational and macro-economic environment of "Nikora Trade", as well as the possibilities and risks of expected consolidation in the industry.
Executive Director of JSC "Nikora Trade”, Davit Urushadze explains that "Nikora Trade" has been actively engaged on the development of diversified sources of attracting financial resources for years. F”or the first time in 2016, we have issued $ 5 million worth of bonds. After successfully covering of the liabilities we have started an active preparation and by June 2018 we are planning to launch a new edition of the $ 10 million equivalent bonds, nominated in national currency, by means of public distribution. We have chosen TBC Capital as a placement agent for this transaction, our partner TBC Bank's subsidiary brokerage company, whose main activity is investment banking services.
Ratings, published by globally known international ranking company, "Scope Ratings", is the highest rating given to our company, highlighting the reliability and financial transparency of “Nikora Trade”, said Urushadze.
JSC "Nikora Trade” is subsidiary company of JSC "Nikora" and represents the largest supermarket network in Georgia. More than 220 retail objects are owned by “Nikora Trade”. In 2017, Nikora's upermarket services was used by up to 43 million people in 2017.