ნიკორა აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებისთვის სტიპენდიის გაცემას აგრძელებს
კომპანია  "ნიკორა" საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებისთვის სტიპენდიის გაცემას წელსაც აგრძელებს.
მომავლის პროფესიებზე საუბრის დროს ძირითადად თანამედროვე ტექნოლოგიებთან დაკავშირებული მიმართულებები გვახსენდება. თუმცა მომავლის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება არის კვების ტექნოლოგიები, რომელიც ძალიან ფართო სფეროა და თავის თავში აერთიანებს სხვადასხვა ქვედარგს, მათ შორის: კვების ტექნოლოგიას, სურსათის უვნებლობას, ნუტრიციოლოგიას და კულინარიასაც კი. თუ გსურს იყო კარგი კულინარი და შეფი, აუცილებელია, კარგად იცნობდე კვების ტექნოლოგიებს თავისი მეცნიერული ნაწილით.
სურსათის უვნებლობა წლიდან წლამდე სულ უფრო აქტუალური ხდება. ბაზარი მრავალფეროვანი პროდუქტითაა გაჯერებული, რომელთა ხარისხისა და უსაფრთხოების კონტროლი ძალიან მნიშვნელოვანია. საკვები, ვიდრე თქვენს თეფშზე აღმოჩნდება, სასურსათო ჯაჭვის გრძელ გზას გადის. სხვადასხვა საფეხურზე კი მისი დარღვევა და არასასურველი შედეგის მიღება შეიძლება მოხდეს. სწორედ ამ პრობლემის აქტუალობიდან გამომდინარე  სურსათის უვნებლობის პროფესია და მაღალკვალიფიციური კადრები სულ უფრო მოთხოვნადი ხდება.
საქართველოში კვების ტექნოლოგიების საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამას სტუდენტებს აგრარული უნივერსიტეტი სთავაზობს. სტუდენტები კვების ტექნოლოგიების თითოეულ ქვედარგს შეისწავლიან და საშუალება აქვთ სწავლის დასრულების შემდეგ თავად განსაზღვრონ, რა მიმართულებით გააგრძელონ საქმიანობა. მათი მოტივაციის ამაღლებაზე ზრუნავს კერძო ბიზნესიც. ამ კონკრეტულ შემთხვევაში „ნიკორა“, რომელიც უკვე 24 წელია, საკვებ პროდუქტებს აწარმოებს და ამავდროულად, სტუდენტებს უჭერს მხარს. კომპანიამ რამდენიმე წლის წინ "ნიკორას“ სახელობის სემესტრული სტიპენდია დააწესა კვების ტექნოლოგიების 4 ყველაზე წარმატებული სტუდენტისთვის, საწარმოში სტუდენტებსაც ასაქმებს და ცდილობს, მაღალკვალიფიციური კვების ტექნოლოგების სპეციალისტების გაზრდას შეუწყოს ხელი.
თავად კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებიც აღნიშნავენ, რომ მათ ფაკულტეტზე წლიდან წლამდე იზრდება აბიტურიენტების დაინტერესება. სექტორის განვითარებიდან გამომდინარე კი მათ დასაქმების საინტერესო და პერსპექტიული შესაძლებლობები ეძლევათ.
მარიამ ზეინკალიშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
"კვების ტექნოლოგიები ჩემთვის ძალიან საინტერესოა. გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ისიც გავითვალისწინე, რომ ამ სფეროს სპეციალისტები ძალიან ცოტა არიან. მიზნად დავისახე, რომ ამ მიმართულებით მესწავლა და წარმატებისთვის მიმეღწია. მართლაც ძალიან მნიშვნელოვანი პროფესიაა. ბევრ ძალიან საინტერესო საგანს ვსწავლობთ, მათ შორის, სხვადასხვა მეცნიერებას, რომელიც სხვაგან არ ისწავლება. საკმაოდ რთული პროფესიაა, თუმცა საინტერესო და მრავალფეროვანია. სტიმულს მაძლევს „ნიკორას“ სტიპენდიაც. როდესაც ხედავ, რომ გიფასდება, რასაც აკეთებ, ცდილობ, მომავალში უკეთესად გააკეთო. რეალურად ჩვენს სფეროს ყურადღება აკლია. ის უფრო დაფასებული უნდა იყოს. სწორედ ამიტომ კერძო ბიზნესის მხარდაჭერა, თუნდაც სტიპენდიის სახით, ჩვენთვის, სტუდენტებისთვის, მომავალი კვების ტექნოლოგებისთვის, ნუტრიციოლოგებისთვის, სურსათის უვნებლობის სპეციალისტებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.“
გიორგი რთველიაშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-4 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
"კვების ინდუსტრია ძალიან დიდი და მნიშვნელოვანი სფეროა. აუცილებელია, რომ ის საქართველოში სათანადო დონემდე იყოს განვითარებული. სწორედ ახლა მიმდინარეობს მისი განვითარების პროცესი და ძალიან მიხარია, რომ ამ პროცესში მეც ჩართული ვარ. ჯერ ზუსტად არ გადამიწყვეტია, რა მიმართულებით გავაგრძელებ საქმიანობას. ბავშვობიდან ძალიან მიზიდავდა კულინარია. ასევე, ძალიან მიყვარდა ფიზიკა, ქიმია, მათემატიკა. ამიტომ გადავწყვიტე ამ ფაკულტეტზე ჩაბარება, თუმცა სწავლის პროცესში მივხვდი, რომ ის ბევრად უფრო დიდი სფერო ყოფილა. რაც მეტს ვსწავლობდი, მეტად მაინტერესებდა სხვადასხვა ქვედარგი. კულინარია იყო საწყისი, რამაც აქ მომიყვანა, თუმცა ახლა მინდა, სხვადასხვა მიმართულებით მივიღო გამოცდილება და საბოლოოდ, ასე გადავწყვიტო, რომელ კონკრეტულ ქვედარგში გავაგრძელო საქმიანობა. სწავლის პროცესში სტიპენდიატიც გავხდი, რაც ჩემთვის კიდევ ერთი დამატებითი სტიმული იყო, რომ უკეთესად მესწავლა. მსგავსი სამოტივაციო მხარდაჭერა სტუდენტებს პროფესიონალებად ჩამოყალიბებაში ეხმარება.“
მერი ქირია, სურსათის ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
"სკოლის პერიოდში ძალიან მომწონდა ქიმია, ბიოლოგია და კარგადაც ვსწავლობდი. როდესაც პროფესიის არჩევის დროს მოვიდა, მივხვდი, რომ ძალიან ცოტა სპეციალობა იყო, სადაც ეს საგნები უნდა ჩამებარებინა და მესწავლა. სამედიცინო უნივერსიტეტში ჩაბარება არ მინდოდა. ამიტომ კვების ტექნოლოგიების ფაკულტეტი ავირჩიე. ეს არის მიმართულება, რომელიც შემოქმედებითობის - კულინარიისა და მეცნიერების - სინთეზს წარმოადგენს. ძალიან საინტერესო აღმოჩნდა ეს ყველაფერი ჩემთვის. სწავლის პროცესში მოტივაციის მომცემი იყო სტიპენდიაც, რომელიც დიდი მხარდაჭერაა. კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებს კი დღეს ეს მხარდაჭერა განსაკუთრებით გვჭირდება, რადგან აუცილებელია ქვეყანაში ამ მიმართულების პოპულარიზაცია მოხდეს.“
ნიკა გომელაური, სურსათის ტექნოლოგიების მე-4 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
"როდესაც გესმის ფაკულტეტი "კვების ტექნოლოგიები“, ეს ცოტა მშრალად ჟღერს. რეალურად კი ჩვენი საქმიანობა ძალიან საინტერესოა, მეცნიერებას შევისწავლით ძალიან ღრმად. ეს ბევრად უფრო მეცნიერული საქმიანობაა, ვიდრე საზოგადოებაშია მიჩნეული. ვისურვებდი, ყველამ იცოდეს და პოპულარული იყოს ეს პროფესია, რადგან დღეს საქართველოში მისი განვითარება ძალიან მნიშვნელოვანია. ჩვენ, თითოეულმა სტუდენტმა, თუ ამ სფეროში მოღვაწე კომპანიამ, ჩვენი წვლილი უნდა შევიტანოთ. როდესაც მე ჩავაბარე, ვნახე, რომ ასეთი საინტერესო იყო და სტიპენდიატიც გავხდი, ჩემს რეგიონში ბევრი ახალგაზრდა დაინტერესდა კვების ტექნოლოგიებით და მათაც ჩააბარეს. ამ პროცესში ძალიან მნიშვნელოვანი იყო „ნიკორას“ სტიპენდია. ჩვენი სფეროს განვითარებას ეხმარება კულინარიის პოპულარობაც. კარგი შეფი რომ იყო, აუცილებელია, სურსათის უვნებლობა და ნუტრიციოლოგია კარგად იცოდე. თავად კვების ტექნოლოგია, სურსათის უვნებლობა და ნუტრიციოლოგია კი ძალიან საინტერესო მიმართულებებია და დასაქმებისა და განვითარების კარგ შესაძლებლობებს სთავაზობს სტუდენტებს.“

The company “Nikora" continues to pay scholarships to the students of food technology at the Georgian Agricultural University this year, as well.
While speaking about the professions of the future, we mainly think about the directions connected with modern technologies. However, one of the major directions of the future is food technology, which is quite a wide sphere and comprises in itself various sub-fields, including food technology, food safety, nutritiology and even culinary. If one wants to become a good cook and chef, he/she must necessarily have a competent knowledge of food technologies with their scientific parts.
Food safety is becoming more and more actual year by year. The market is full of various products, the quality and safety control of which is hugely important. Before appearing on your plate, food undergoes a long path of food chain. At different stages, it may be disrupted and produce an undesirable result. The profession of food safety and highly qualified personnel is becoming increasingly requirable exactly due to the actuality of this very problem.
In Georgia, students are offered the undergraduate and graduate programs in food technology by the Agricultural University. Students will study each subfield of food technology and have the opportunity to determine for themselves in which direction to continue their activities after graduation. Private businesses also take care to raise their motivation, in this particular case, this is "Nikora", which has been producing food for 24 years and at the same time, supports students. A few years ago, the company established the Nikora Semester Scholarship for the 4 most successful food technology students, it also employs students in the enterprise and tries to help increase the number of highly qualified specialists in food technologies.
The students of food technology themselves also note that the interest in their faculty is growing from year to year. Due to the development of the sector, they are given interesting and career-oriented employment opportunities.
Mariam Zeinklishvili, a third-year student of food technology, "Nikora” scholar:
“Food technologies are very interesting for me. In the decision-making process, I also took into account that there are very few specialists in this field. I set a goal to learn in this direction and achieve success. It is really a very important profession. We study a number of interesting subjects, including various sciences that are not taught anywhere else. This is a rather difficult profession, but interesting and diverse. The Nikora scholarship is also an incentive for me. When you see that you are valued for what you do, you try to do it better in the future. In fact, our sphere lacks attention. It should be more appraised. That is exactly why support from private business, even in the form of scholarships, is very important for us, for students, for future food technologists, for nutritionists, for food safety specialists.”
Giorgi Rtveliashvili, a fourth-year student of food technology, “Nikora” Scholar:
“The food industry is a very large and important field. It needs to be properly developed in Georgia. The process of its development is underway right now and I am very delighted that I am also involved in this process. I have not yet decided exactly in what direction I will continue my activities. I have been very interested in cooking since childhood. Also, I loved physics, chemistry, math. So, I decided to enroll in this faculty, although in the process of studying, I realized that it was a much larger field. The more I studied, the more I became interested in different sub-fields. Culinary was inceptive of what brought me here, but now I want to gain experience in different areas and finally, therefore, I will decide in which particular sub-field to continue my activities. I also became a scholar in the learning process, which was another additional incentive for me to study better. Such motivational support helps students become professionals.”
Meri Kiria, a third-year student of food technology, “Nikora” scholar:
“When in school, I really liked chemistry, biology, and I studied well. When the time came to choose a profession, I realized that there were very few specialties where I would have to pass exams in these subjects and study them. I didn't want to enroll in Tbilisi State Medical University. That is why I chose the Faculty of Food Technologies. This is an area of synthesis of creativity - culinary and science. Everything turned out to be very interesting for me. The scholarship, which is a great support, also motivated me in the course of my studies. Students of food technologies are especially in need of this support today since the popularization of this direction in the country represents a necessity.”
Nika Gomelauri, a fourth-year student of food technology, “Nikora” scholar:
“When you hear about the Faculty of Food Technologies, it sounds a bit dry. In fact, our work is very interesting, we study science very deeply. This is a much more scientific activity than society considers it to be. I would like everyone to know and popularize this profession since its development is very important in Georgia nowadays. We, each student or company working in this field, must make a contribution to it. When I passed the exams, I discovered that it was that interesting and I also obtained a scholarship, many young people in my region became interested in food technologies and they became students in this field as well. Nikora's scholarship was very important in this process. The popularity of the culinary also helps the development of our field. If you want to be a good chef, you need to master food safety and nutritiology. Food technologies, food safety and nutritiology are very interesting fields that offer good employment and development opportunities for students.”