ნიკორა აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებისთვის სტიპენდიის გაცემას აგრძელებს
კომპანია  "ნიკორა" საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებისთვის სტიპენდიის გაცემას წელსაც აგრძელებს.
მომავლის პროფესიებზე საუბრის დროს ძირითადად თანამედროვე ტექნოლოგიებთან დაკავშირებული მიმართულებები გვახსენდება. თუმცა მომავლის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება არის კვების ტექნოლოგიები, რომელიც ძალიან ფართო სფეროა და თავის თავში აერთიანებს სხვადასხვა ქვედარგს, მათ შორის: კვების ტექნოლოგიას, სურსათის უვნებლობას, ნუტრიციოლოგიას და კულინარიასაც კი. თუ გსურს იყო კარგი კულინარი და შეფი, აუცილებელია, კარგად იცნობდე კვების ტექნოლოგიებს თავისი მეცნიერული ნაწილით.
სურსათის უვნებლობა წლიდან წლამდე სულ უფრო აქტუალური ხდება. ბაზარი მრავალფეროვანი პროდუქტითაა გაჯერებული, რომელთა ხარისხისა და უსაფრთხოების კონტროლი ძალიან მნიშვნელოვანია. საკვები, ვიდრე თქვენს თეფშზე აღმოჩნდება, სასურსათო ჯაჭვის გრძელ გზას გადის. სხვადასხვა საფეხურზე კი მისი დარღვევა და არასასურველი შედეგის მიღება შეიძლება მოხდეს. სწორედ ამ პრობლემის აქტუალობიდან გამომდინარე  სურსათის უვნებლობის პროფესია და მაღალკვალიფიციური კადრები სულ უფრო მოთხოვნადი ხდება.
საქართველოში კვების ტექნოლოგიების საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამას სტუდენტებს აგრარული უნივერსიტეტი სთავაზობს. სტუდენტები კვების ტექნოლოგიების თითოეულ ქვედარგს შეისწავლიან და საშუალება აქვთ სწავლის დასრულების შემდეგ თავად განსაზღვრონ, რა მიმართულებით გააგრძელონ საქმიანობა. მათი მოტივაციის ამაღლებაზე ზრუნავს კერძო ბიზნესიც. ამ კონკრეტულ შემთხვევაში „ნიკორა“, რომელიც უკვე 24 წელია, საკვებ პროდუქტებს აწარმოებს და ამავდროულად, სტუდენტებს უჭერს მხარს. კომპანიამ რამდენიმე წლის წინ "ნიკორას“ სახელობის სემესტრული სტიპენდია დააწესა კვების ტექნოლოგიების 4 ყველაზე წარმატებული სტუდენტისთვის, საწარმოში სტუდენტებსაც ასაქმებს და ცდილობს, მაღალკვალიფიციური კვების ტექნოლოგების სპეციალისტების გაზრდას შეუწყოს ხელი.
თავად კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებიც აღნიშნავენ, რომ მათ ფაკულტეტზე წლიდან წლამდე იზრდება აბიტურიენტების დაინტერესება. სექტორის განვითარებიდან გამომდინარე კი მათ დასაქმების საინტერესო და პერსპექტიული შესაძლებლობები ეძლევათ.
მარიამ ზეინკალიშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
"კვების ტექნოლოგიები ჩემთვის ძალიან საინტერესოა. გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ისიც გავითვალისწინე, რომ ამ სფეროს სპეციალისტები ძალიან ცოტა არიან. მიზნად დავისახე, რომ ამ მიმართულებით მესწავლა და წარმატებისთვის მიმეღწია. მართლაც ძალიან მნიშვნელოვანი პროფესიაა. ბევრ ძალიან საინტერესო საგანს ვსწავლობთ, მათ შორის, სხვადასხვა მეცნიერებას, რომელიც სხვაგან არ ისწავლება. საკმაოდ რთული პროფესიაა, თუმცა საინტერესო და მრავალფეროვანია. სტიმულს მაძლევს „ნიკორას“ სტიპენდიაც. როდესაც ხედავ, რომ გიფასდება, რასაც აკეთებ, ცდილობ, მომავალში უკეთესად გააკეთო. რეალურად ჩვენს სფეროს ყურადღება აკლია. ის უფრო დაფასებული უნდა იყოს. სწორედ ამიტომ კერძო ბიზნესის მხარდაჭერა, თუნდაც სტიპენდიის სახით, ჩვენთვის, სტუდენტებისთვის, მომავალი კვების ტექნოლოგებისთვის, ნუტრიციოლოგებისთვის, სურსათის უვნებლობის სპეციალისტებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია.“
გიორგი რთველიაშვილი, სურსათის ტექნოლოგიების მე-4 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
"კვების ინდუსტრია ძალიან დიდი და მნიშვნელოვანი სფეროა. აუცილებელია, რომ ის საქართველოში სათანადო დონემდე იყოს განვითარებული. სწორედ ახლა მიმდინარეობს მისი განვითარების პროცესი და ძალიან მიხარია, რომ ამ პროცესში მეც ჩართული ვარ. ჯერ ზუსტად არ გადამიწყვეტია, რა მიმართულებით გავაგრძელებ საქმიანობას. ბავშვობიდან ძალიან მიზიდავდა კულინარია. ასევე, ძალიან მიყვარდა ფიზიკა, ქიმია, მათემატიკა. ამიტომ გადავწყვიტე ამ ფაკულტეტზე ჩაბარება, თუმცა სწავლის პროცესში მივხვდი, რომ ის ბევრად უფრო დიდი სფერო ყოფილა. რაც მეტს ვსწავლობდი, მეტად მაინტერესებდა სხვადასხვა ქვედარგი. კულინარია იყო საწყისი, რამაც აქ მომიყვანა, თუმცა ახლა მინდა, სხვადასხვა მიმართულებით მივიღო გამოცდილება და საბოლოოდ, ასე გადავწყვიტო, რომელ კონკრეტულ ქვედარგში გავაგრძელო საქმიანობა. სწავლის პროცესში სტიპენდიატიც გავხდი, რაც ჩემთვის კიდევ ერთი დამატებითი სტიმული იყო, რომ უკეთესად მესწავლა. მსგავსი სამოტივაციო მხარდაჭერა სტუდენტებს პროფესიონალებად ჩამოყალიბებაში ეხმარება.“
მერი ქირია, სურსათის ტექნოლოგიების მე-3 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
"სკოლის პერიოდში ძალიან მომწონდა ქიმია, ბიოლოგია და კარგადაც ვსწავლობდი. როდესაც პროფესიის არჩევის დროს მოვიდა, მივხვდი, რომ ძალიან ცოტა სპეციალობა იყო, სადაც ეს საგნები უნდა ჩამებარებინა და მესწავლა. სამედიცინო უნივერსიტეტში ჩაბარება არ მინდოდა. ამიტომ კვების ტექნოლოგიების ფაკულტეტი ავირჩიე. ეს არის მიმართულება, რომელიც შემოქმედებითობის - კულინარიისა და მეცნიერების - სინთეზს წარმოადგენს. ძალიან საინტერესო აღმოჩნდა ეს ყველაფერი ჩემთვის. სწავლის პროცესში მოტივაციის მომცემი იყო სტიპენდიაც, რომელიც დიდი მხარდაჭერაა. კვების ტექნოლოგიების სტუდენტებს კი დღეს ეს მხარდაჭერა განსაკუთრებით გვჭირდება, რადგან აუცილებელია ქვეყანაში ამ მიმართულების პოპულარიზაცია მოხდეს.“
ნიკა გომელაური, სურსათის ტექნოლოგიების მე-4 კურსის სტუდენტი, "ნიკორას“ სტიპენდიატი:
"როდესაც გესმის ფაკულტეტი "კვების ტექნოლოგიები“, ეს ცოტა მშრალად ჟღერს. რეალურად კი ჩვენი საქმიანობა ძალიან საინტერესოა, მეცნიერებას შევისწავლით ძალიან ღრმად. ეს ბევრად უფრო მეცნიერული საქმიანობაა, ვიდრე საზოგადოებაშია მიჩნეული. ვისურვებდი, ყველამ იცოდეს და პოპულარული იყოს ეს პროფესია, რადგან დღეს საქართველოში მისი განვითარება ძალიან მნიშვნელოვანია. ჩვენ, თითოეულმა სტუდენტმა, თუ ამ სფეროში მოღვაწე კომპანიამ, ჩვენი წვლილი უნდა შევიტანოთ. როდესაც მე ჩავაბარე, ვნახე, რომ ასეთი საინტერესო იყო და სტიპენდიატიც გავხდი, ჩემს რეგიონში ბევრი ახალგაზრდა დაინტერესდა კვების ტექნოლოგიებით და მათაც ჩააბარეს. ამ პროცესში ძალიან მნიშვნელოვანი იყო „ნიკორას“ სტიპენდია. ჩვენი სფეროს განვითარებას ეხმარება კულინარიის პოპულარობაც. კარგი შეფი რომ იყო, აუცილებელია, სურსათის უვნებლობა და ნუტრიციოლოგია კარგად იცოდე. თავად კვების ტექნოლოგია, სურსათის უვნებლობა და ნუტრიციოლოგია კი ძალიან საინტერესო მიმართულებებია და დასაქმებისა და განვითარების კარგ შესაძლებლობებს სთავაზობს სტუდენტებს.“

Никора продолжает выплачивать стипендию студентам факультета пищевых технологий Аграрного университета
13 Апр. 2022
Компания “Никора” и в этом году продолжает выплачивать стипендию студентам факультета пищевых технологий Аграрного университета.
Говоря о профессиях будущего, в основном вспоминают направления, связанные с современными технологиями. Одним из основных направлений будущего являются пищевые технологии, которые охватывают очень широкую сферу и включают в себя различные подотрасли, в том числе: пищевые технологии, безопасность пищевых продуктов, нутрициологию и даже кулинарию. Если вы хотите быть хорошим кулинаром и шеф-поваром, необходимо досконально изучить пищевые технологии, включая их научную часть.
Безопасность пищевых продуктов с каждым годом становится все более актуальной. Рынок насыщен разнообразной продукцией, и контроль за ее качеством и безопасностью   имеет крайне важное значение. Прежде чем попасть на вашу тарелку пищевые продукты проходят долгий путь по продовольственной цепочке. Ее нарушение на любом этапе может повлечь за собой нежелательные последствия. Именно в связи с актуальностью этой проблемы профессия и высококвалифицированные специалисты по пищевой безопасности становятся все более востребованными.
Аграрный университет Грузии предлагает студентам программы бакалавриата и магистратуры в области пищевых технологий. Студенты изучают каждую подотрасль пищевых технологий и имеют возможность самостоятельно определить, в каком направлении продолжить свою деятельность после окончания учебы. О повышении их мотивации заботится и частный бизнес. В данном конкретном случае - компания "Никора", которая уже 24 года занимается производством продуктов питания и одновременно поддерживает студентов. Несколько лет назад компания учредила семестровую стипендию “Никора” для 4 самых успешных студентов, изучающих пищевые технологии, трудоустраивает студентов на своем предприятии и старается содействовать подготовке высококвалифицированных специалистов в области технологии пищевых продуктов.
Сами студенты факультета пищевых технологий также отмечают, что интерес абитуриентов к их факультету растет из года в год. Благодаря развитию сектора, им открываются интересные и перспективные возможности для трудоустройства.
Мариам Зеинкалишвили, студентка 3 курса факультета пищевых технологий, стипендиат “Никора”:
“Мне очень интересны пищевые технологии. В процессе принятия решения я также учитывала, что специалистов в этой области очень мало. Я поставила своей целью учиться в этом направлении и добиться успеха. Это действительно очень важная профессия. Мы изучаем много очень интересных предметов, в том числе разные науки, которым больше нигде не учат. Это достаточно сложная профессия, но интересная и разнообразная. Стимулом для меня является и стипендия «Никора». Когда ты видишь, что тебя ценят за то, что ты делаешь, то стараешься делать это лучше в будущем. На самом деле нашей сфере уделяют мало внимания. Ее следует больше ценить. Именно поэтому поддержка частного бизнеса, хотя бы в виде стипендий, очень важна для нас, студентов -  будущих технологов пищевой продукции, нутрициологов,   специалистов по пищевой безопасности”.
Гиорги Ртвелиашвили, студент 4 курса факультета пищевых технологий, стипендиат “Никора”:
“Пищевая индустрия — очень обширная и важная сфера. Необходимо, чтобы она была развита в Грузии на должном уровне. Как раз сейчас идет процесс ее развития, и я очень рад, что тоже вовлечен в этот процесс. Я пока точно не решил, в каком направлении буду продолжать свою деятельность. Я с детства очень интересовалась кулинарией, а также любил физику, химию, математику, поэтому решил поступать на этот факультет. Однако в процессе учебы понял, что это куда более обширная область. Чем больше я учился, тем больше меня интересовали разные подотрасли. Кулинария была началом, которое привело меня сюда, но теперь я хочу получить опыт в разных областях и окончательно решить, в какой именно области продолжить свою деятельность. В процессе обучения я стал стипендиатом, что стало для меня еще одним дополнительным стимулом учиться лучше. Такая мотивационная поддержка помогает студентам стать профессионалами”.
Мери Кирия, студентка 3 курса факультета пищевых технологий, стипендиат “Никора”:
“В школьные годы мне очень нравилась химия, биология, и я хорошо училась. Когда пришло время выбирать профессию, я поняла, что таких специальностей, где нужно было бы сдавать и изучать эти предметы, очень мало. Я не хотела поступать в Медицинский университет, поэтому выбрала факультет пищевых технологий. Это область, представляющая собой синтез творческих процессов - кулинарии и науки. Все это оказалось очень интересно для меня. Стипендия, которая является большой поддержкой, также мотивировала меня в процессе обучения. Сегодня в этой поддержке особенно нуждаются студенты факультета пищевых технологий, поскольку необходимо популяризировать это направление в стране”.
Ника Гомелаури, студент 4 курса факультета пищевых технологий, стипендиат “Никора”:
“Когда вы слышите факультет «пищевых технологий», это звучит немного суховато. На самом деле наша деятельность очень интересная, мы будем очень глубоко изучать науку. Это гораздо более научная деятельность, чем принято считать в обществе. Я бы хотел, чтобы эта профессия была известной и популярной, потому что ее развитие сегодня очень важно для Грузии. Мы, каждый студент или компания, работающая в этой области, должны внести свой вклад. Когда я поступил, увидел, как это интересно и даже стал стипендиатом, многие молодые люди в моем регионе заинтересовались пищевыми технологиями и тоже поступили. Большое значение в этом процессе имела стипендия "Никора". Популярность кулинарии также помогает развитию нашей области. Чтобы стать хорошим шеф-поваром, нужно изучить нутрициологию и безопасность пищевых продуктов. Сами по себе пищевые технологии, безопасность пищевых продуктов и нутрициология являются очень интересными направлениями и предоставляют студентам отличные возможности для трудоустройства и развития”.