სს ნიკორამ, თიბისი კაპიტალის და გალტ & თაგარტის დახმარებით, 35 მილიონი ლარის ობლიგაციები განათავსა
სს "ნიკორამ“, თიბისი კაპიტალის და გალტ & თაგარტის დახმარებით, საჯარო ემისიის სახით, 35 მილიონი ლარის ოდენობის, 3 წლიანი ­ობლიგაციები წარმატებით განათავსა.
ობლიგაციები საქართველოს საფონდო ბირჟაზე, ეროვნულ ვალუტაში განთავსდა, რაც კომპანიას საშუალებას აძლევს თავი აარიდოს სავალუტო რისკებს. "ნიკორა“ ობლიგაციების განთავსების შედეგად მიღებულ სახსრებს არსებული ვალდებულებების რეფინანსირებისთვის და კომპანიის სამომავლო განვითარების გეგმების დასაფინანსებლად გამოიყენებს.
ობლიგაციები ნომინალური ღირებულების 100%-ით, სრულად განთავსდა. მათი წლიური საპროცენტო განაკვეთი კი თბილისის ბანკთაშორის 3 თვიან საპროცენტო განაკვეთს (TIBR3M) დამატებული 3.5%-ით განისაზღვრა.
კომპანიამ საკრედიტო რეიტინგი Scope Ratings-ისგან მიიღო და ის BB- დონით განისაზღვრა.
აღნიშნული ობლიგაციების ტრანზაქცია "ნიკორა ჯგუფის“ რიგით მე-6 წარმატებული განთავსებაა ადგილობრივ კაპიტალის ბაზარზე.
ემისიაში ინვესტიცია საპენსიო სააგენტომ განახორციელა, რაც მის მიერ შეძენილი პირველი ადგილობრივი კორპორაციული ფასიანი ქაღალდებია.
ობლიგაციების მიმართ, ფინანსური ინსტიტუტების მხრიდან, მაღალი ინტერესი დაფიქსირდა, განთავსება კი მოკლე დროში დასრულდა. ლარის სხვა საჯარო ობლიგაციების მსგავსად, ეს ობლიგაციებიც საქართველოს ეროვნულ ბანკში იქნება დაგირავებადი, რაც ინვესტორ კომერციულ ბანკებს ლარის დამატებითი რესურსის ხელმისაწვდომ ფასში მოზიდვის შესაძლებლობას მისცემს.
"წლებია, "ნიკორა“ პარტნიორებთან ერთად, აქტიურად მუშაობს ფინანსური რესურსების მოზიდვის დივერსიფიცირებული წყაროების განვითარებაზე და წარმატებით ახორციელებს ფასიან ქაღალდებთან დაკავშირებულ ოპერაციებს. ყოველ ჯერზე, დაინტერესება ძალიან მაღალია. მნიშვნელოვანია, რომ პირველად საქართველოში, საპენსიო სააგენტომ, სწორედ „ნიკორას“ ობლიგაციებში განახორციელა ინვესტიცია, რაც ჩვენი კომპანიისადმი დიდი ნდობის დასტურია. "ნიკორა“ საერთაშორისო საკრედიტო რეიტინგის მფლობელია (BB- სტაბილური პერსპექტივით), რაც კომპანიის საუკეთესო შეფასებაა, როგორც სანდოობის, ასევე ფინანსური გამჭირვალობის კუთხით. ფასიანი ქაღალდების გამოშვება საშუალებას გვაძლევს მოზიდული რესურსი ისევ კომპანიის განვითარებას მოვახმაროთ, რაც ახალი სამუშაო ადგილების შექმნის მნიშვნელოვანი წინაპირობაა. მადლობას ვუხდით ყველა მონაწილეს ჩართულობისა და წარმატებული საქმიანობისთვის“, - აცხადებს სს "ნიკორას“ გენერალური დირექტორი ირაკლი ბოქოლიშვილი.
"ნიკორა ჯგუფთან“ 2017 წლიდან ვთანამშრომლობთ. თიბისი კაპიტალის ჩართულობით განთავსებული რიგით მე-5 ემისია, ჩვენი წარმატებული პარტნიორობის ნათელი მაგალითი და ადგილობრივი კაპიტალის ბაზრის განვითარებაში კიდევ ერთი წინგადადგმული ნაბიჯია. აღსანიშნავია, რომ საერთო 5 ემისიიდან, 2 – სს "ნიკორა ტრეიდის“, 3 კი სს "ნიკორას“ განთავსებაა. ასევე, მოხარული ვართ, რომ საპენსიო სააგენტოს, კაპიტალის ბაზრის დახმარებით, დაფინანსების ალტერნატიული წყაროების მოძიებაში შევუწყვეთ ხელი. მნიშვნელოვანია, რომ თიბისი კაპიტალი, ადგილობრივი ობლიგაციების განთავსებაში აქტიურადაა ჩართული, რითიც ხელს ვუწყობთ, რომ საქართველო როგორც ადგილობრივი, ისე უცხოური კაპიტალისთვის მიმზიდველი ქვეყანა იყოს“, - განაცხადა თიბისი კაპიტალის მმართველმა დირექტორმა მერი ჩაჩანიძემ.
"მოხარული ვარ აღვნიშნო გალტ & თაგარტის როლი „ნიკორა ჯგუფის“ ობლიგაციების განთავსებაში და მივულოცო კომპანიას მორიგი წარმატებული განთავსება, რაც "ნიკორა ჯგუფის“ მიმართ, ინვესტორების მხრიდან მაღალ სანდოობაზე მეტყველებს. აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ ამ გარიგებაში მონაწილეობით, საპენსიო სააგენტომ პირველად განახორციელა ინვესტირება საქართველოს ბაზარზე გამოშვებულ კორპორაციულ სავალო ფასიან ქაღალდებში. მათი სახით, კიდევ ერთი სტრატეგიულად მნიშვნელოვანი ინსტიტუციური ინვესტორი დაემატა ადგილობრივ კაპიტალის ბაზარს. ვიმედოვნებთ, რომ მომავალში არაერთი მსგავსი ტრანზაქცია განხორციელდება, რაც ალბათ განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ლარის ობლიგაციების ემისიებისთვის. მსურს, ჩვენს კოლეგებთან ერთად, მორიგი წარმატება მივულოცო "გალტ & თაგარტის“ მთელ გუნდს. "გალტ & თაგარტი“ საქართველოს ბაზარზე წლებია საინვესტიციო ბანკის როლში ეფექტურად თანამშრომლობს, როგორც კერძო და საჯარო სექტორის სხვადასხვა წარმომადგენელთან, ასევე საერთაშორისო საფინანსო ინსტიტუტებთან”, - აღნიშნა "გალტ & თაგარტის“ მმართველმა დირექტორმა ოთარ შარიქაძემ.
"პირველ რიგში, მინდა კომპანია "ნიკორას“ მივულოცო მორიგი წარმატებული ემისია, რაც მეტყველებს კომპანიის მდგრად განვითარებაზე და ინვესტორების მხრიდან მაღალ ნდობაზე. ასევე, მსურს მადლობა გადავუხადო "გალტ & თაგარტის“ და "თიბისი კაპიტალის“ გუნდებს ასეთი ეფექტური მუშაობისთვის და აღნიშნული განთავსების წარმატებულად დასრულებისთვის. მოხარული ვართ, რომ მივიღეთ მონაწილეობა "ნიკორას“ ობლიგაციების განთავსებაში, რაც უპირველეს ყოვლისა, ემსახურება ჩვენი მონაწილეების საუკეთესო ინტერესებს. ეს არის ჩვენი პირველი ინვესტიცია ადგილობრივ კორპორაციული ობლიგაციების ბაზარზე, რომელსაც ჩვენ მუდამ ვაკვირდებით და როგორც მოსალოდნელი იყო, ვხედავთ მის გააქტიურებას, განსაკუთრებით ახალი ემისიების ნაწილში. იმედი გვაქვს, რომ აღნიშნული წარმატებული განთავსება და მასში ჩვენი მონაწილეობა გარკვეული სტიმული იქნება ახალი ადგილობრივი ემისიებისთვის, რაც მოგვცემს საშუალებას, რომ წარმატებით დავაბანდოთ საპენსიო დანაზოგები ქართული კომპანიების ფასიან ქაღალდებში და ხელი შევუწყოთ ადგილობრივი კაპიტალის ბაზრის განვითარებას“, - განაცხადა საპენსიო სააგენტოს უფროსმა საინვესტიციო ოფიცერმა გოგა მელიქიძემ.

АО Никора с помощью TиБиСи Капитал и Галт & Таггарт разместила облигации на 35 миллионов лари
АО "Никора" с помощью TиБиСи Капитал” и “Галт & Таггарт” успешно разместила 3-летние облигации на сумму 35 миллионов лари в форме публичной эмиссии.
Облигации размещены на фондовой бирже Грузии в национальной валюте, что позволяет компании избежать валютных рисков. Средства, полученные в результате размещения облигаций, "Никора" направит на рефинансирование  имеющихся обязательств и финансирование планов дальнейшего развития компании.
Облигации полностью размещены по цене 100% от номинальной стоимости, а годовая процентная ставка была определена как трехмесячная процентная ставка на межбанковском рынке Тбилиси (TIBR3M) плюс 3,5%.
Компания получила кредитный рейтинг от Scope Ratings и ей был присвоен уровень BB-.
Указанная операция с облигациями является 6-м успешным размещением, осуществленным  "Никора Группой" на местном рынке капитала.
Пенсионное агентство осуществило инвестицию в эмиссию облигаций, которые стали первыми приобретенным им местными корпоративными ценными бумагами.
Финансовые институты проявили высокий интерес  к облигациям компании, в результате чего их размещение завершилось в кратчайшие сроки. Как и другие публичные ларовые облигации, эти облигации также будут приниматься в  залог Национальным банком Грузии, что позволит коммерческим банкам – инвесторам  привлекать дополнительные ресурсы в лари по доступной цене.
"На протяжении многих лет "Никора" совместно с партнерами активно работает над развитием диверсифицированных источников привлечения финансовых ресурсов и успешно осуществляет операции, связанные с ценными бумагами. Каждый раз интерес очень высок. Важно, что Пенсионное агентство впервые   инвестировало средства именно в облигации «Никора», что является доказательством высокого доверия к нашей компании. "Никора" имеет международный кредитный рейтинг (ВВ- со стабильной перспективой), который является наилучшей оценкой компании как с точки зрения ее надежности, так и   финансовой прозрачности. Выпуск ценных бумаг позволяет нам   использовать привлеченные ресурсы на развитие компании, что является важной предпосылкой для создания новых рабочих мест. Мы благодарим всех участников за вовлеченность и успешную деятельность», — говорит генеральный директор АО «Никора» Ираклий Боколишвили.
"Мы сотрудничаем с "Никора Группой" с 2017 года. Это 5-ая по счёту эмиссия, осуществленная с участием "TиБиСи Капитал", наглядный пример нашего успешного партнерства и еще один шаг вперед в развитии местного рынка капитала. Следует отметить, что из 5 осуществленных эмиссий 2 разместила компания АО "Никора Трейд" и 3 - АО "Никора". Также мы рады, что с помощью рынка капитала мы помогли Пенсионному агентству найти альтернативные источники финансирования. Надо отметить, что "TиБиСи Капитал" активно участвует в размещении местных облигаций, тем самым помогая Грузии быть привлекательной страной как для местного, так и для иностранного капитала», — сказала управляющий директор "TиБиСи Капитал" Мэри Чачанидзе.
"Мне приятно отметить роль "Галт & Таггарт"  в размещении облигаций "Никора Группы" и   поздравить компанию с очередным успешным размещением, что свидетельствует о высоком доверии инвесторов к "Никора Группе". Примечательно, что, участвуя в этой сделке, Пенсионное агентство впервые инвестировало средства в корпоративные долговые ценные бумаги, выпущенные на грузинском рынке. В его лице на местный рынок капитала добавился еще один стратегически важный институциональный инвестор. Мы надеемся, что в будущем будет совершен целый  ряд подобных сделок, что  особенно важно для эмиссий облигаций в лари. Вместе с нашими коллегами хочу поздравить всю команду "Галт & Таггарт" с очередным успехом. Уже много лет "Галт & Таггарт" в качестве инвестиционного банка эффективно сотрудничает на грузинском рынке как с различными представителями частного и публичного секторов, так и с международными финансовыми институтами", - отметил Отар Шарикадзе, управляющий директор "Галт & Таггарт".
"В первую очередь хочу поздравить компанию "Никора" с очередной успешной эмиссией, что свидетельствует об устойчивом развитии компании и высоком доверии к ней со стороны инвесторов. Также хочу поблагодарить команды "Галт & Таггарт" и "TиБиСи Капитал" за столь эффективную работу и успешное завершение данного размещения. Мы были рады принять участие в размещении облигаций "Никора", которое,   в первую очередь,  отвечает  наилучшим интересам наших участников. Это наша первая инвестиция на местном рынке корпоративных облигаций, который мы постоянно отслеживаем и, как и ожидалось, наблюдаем его активизацию, особенно в части новых эмиссий. Мы надеемся, что такое успешное размещение и наше участие в нем станет определенным стимулом для новых местных эмиссий, что позволит нам успешно вкладывать пенсионные накопления в ценные бумаги грузинских компаний и способствовать развитию местного рынка капитала", - сказал Гога Меликидзе, старший инвестиционный офицер Пенсионного агентства.