ნიკორა Forbes Georgia-ს 100 უმსხვილესი კომპანიის სიაში - როგორ გახდა კომპანია კვების მიმართულებით უპირობო ლიდერი
19 აპრ. 2019
100-მა უმ­სხვი­ლეს­მა ბიზ­ნეს­მა, რო­მე­ლიც სა­ქარ­თვე­ლო­ში ოპე­რი­რებს, 2017 წელს ჯამ­ში 17,5 მი­ლი­არ­დი ლა­რის ოდე­ნო­ბით შე­მო­სა­ვა­ლი მი­ი­ღო; ამ მაჩ­ვე­ნე­ბელ­ში ყვე­ლა­ზე მნიშ­ვნე­ლო­ვა­ნი ის არის, რომ აღ­ნიშ­ნულ შე­მო­სა­ვალ­ში ფი­ნან­სუ­რი სექ­ტო­რის წილი არ შე­დის, - ეს Forbes Georgia-ს მიერ გა­მოქ­ვეყ­ნე­ბუ­ლი ოფი­ცი­ა­ლუ­რი მო­ნა­ცე­მე­ბია, რო­მე­ლიც გა­მო­ცე­მამ სა­ერ­თა­შო­რი­სო აუ­დი­ტო­რულ­მა კომ­პა­ნია Grant Thornton-თან ერ­თად მო­ამ­ზა­და და რამ­დე­ნი­მე დღის წინ გა­მო­აქ­ვეყ­ნა.
ჩა­მო­ნათ­ვალ­ში მოხ­ვდნენ ენერ­გე­ტი­კის, ვაჭ­რო­ბის, კავ­შირ­გაბ­მუ­ლო­ბის, ტუ­რიზ­მის, სამ­თო მო­პო­ვე­ბის, მრეწ­ვე­ლო­ბის, აზარ­ტუ­ლი თა­მა­შე­ბის, ტრან­სპორ­ტის, სამ­შე­ნებ­ლო სექ­ტორ­ში თუკ­ვე­ბის ინ­დუსტრი­ა­ში მოქ­მე­დი კომ­პა­ნი­ე­ბი.
სა­ერ­თა­შო­რი­სო ავ­ტო­რი­ტე­ტუ­ლი გა­მო­ცე­მის მიერ შედ­გე­ნილ სი­ა­ში მტკი­ცე პო­ზი­ცი­ას იკა­ვებს სს „ნი­კო­რა“. 100 უმ­სხვი­ლეს კომ­პა­ნი­ას შო­რის აქ­ტი­ვე­ბით, შე­მო­სავ­ლე­ბით, მო­გე­ბა/ ზა­რა­ლით მე-18 ად­გილ­ზეა, მაგ­რამ თა­ვის სფე­რო­ში - პირ­ვე­ლი.
Forbes Georgia-ს მო­ნა­ცე­მე­ბის თა­ნახ­მად, 2017 წელს, „ნი­კო­რას“ აქ­ტი­ვებ­მა 193, 795, 000 შე­ად­გი­ნა, შე­მო­სა­ვალ­მა 336, 266, 000 ლარი, ხოლო მო­გე­ბა/ზა­რა­ლის ჯა­მუ­რი ოდე­ნო­ბა 9, 632 000 ლა­რია. კომ­პა­ნია, რო­მე­ლიც ქარ­თულ ბა­ზარ­ზე 1998 წლი­დან ოპე­რი­რებს ქარ­თუ­ლი ბიზ­ნე­სის ერთ-ერთი წარ­მა­ტე­ბუ­ლი მა­გა­ლი­თია.
მის მი­მართ მომ­ხმა­რე­ბე­ლი და­არ­სე­ბის დღი­დან ნდო­ბით გა­ნე­წყო, შე­დე­გად, წლი­დან წლამ­დე გა­ი­ზარ­და და ლი­დე­რის პო­ზი­ცია და­ი­კა­ვა, რო­მელ­საც დღე­საც წარ­მა­ტე­ბით ინარ­ჩუ­ნებს. ორი ათე­უ­ლი წლის წინ მცი­რე წარ­მო­ე­ბით და­წყე­ბუ­ლი ბიზ­ნე­სი ამ­ჟა­მად, სხვა­დას­ხვა მი­მარ­თუ­ლე­ბის სა­წარ­მოს, მას­შტა­ბურ სა­დის­ტრი­ბუ­ციო ქსელს, რამ­დე­ნი­მე ბრენ­დის ქვეშ მოქ­მედ ყვე­ლა­ზე მრა­ვალ­რი­ცხო­ვან სა­ვაჭ­რო ობი­ექ­ტებ­სა და იმ­პორ­ტი­ორ კომ­პა­ნი­ებს აერ­თი­ა­ნებს.
იმის გათ­ვა­ლის­წი­ნე­ბით, რომ სა­ქარ­თვე­ლო­ში უმუ­შევ­რო­ბის პრობ­ლე­მა წლი­დან წლამ­დე მტკივ­ნე­ულ სა­კი­თხად რჩე­ბა („საქსტა­ტის“ მო­ნა­ცე­მე­ბით, 2018 წელს ქვე­ყა­ნა­ში უმუ­შევ­რო­ბის დო­ნემ 12,7% შე­ად­გი­ნა), „ნი­კო­რა“ მუდ­მი­ვად, კად­რე­ბის მო­ძი­ე­ბას ცდი­ლობს და ერთ-ერთი უმ­სხვი­ლე­სი დამ­საქ­მებ­ლის სტა­ტუ­სი­თაც ლი­დე­რის პო­ზი­ცი­ას იკა­ვებს. ამ­ჟა­მად, ჰოლ­დინ­გში და­საქ­მე­ბულ­თა რა­ო­დე­ნო­ბა 6 000-სს აჭარ­ბებს.
შე­კი­თხვა­ზე რო­გორ მი­აღ­წია სს „ნი­კო­რამ“ ასეთ წარ­მა­ტე­ბას, კომ­პა­ნი­ის გე­ნე­რა­ლუ­რი დი­რექ­ტო­რის ირაკ­ლი ბოქლიშ­ვი­ლი პა­სუ­ხობს, რომ ინო­ვა­ცია, წინსვლა, სი­ახ­ლე­ე­ბის შე­თა­ვა­ზე­ბა, ხა­რის­ხი და სხვა ფაქ­ტო­რე­ბი მათ სხვე­ბის­გან გა­მო­არ­ჩევს.
„ნი­კო­რა“ქარ­თულ ბა­ზარ­ზე ერთ-ერთი ყვე­ლა­ზე მას­შტა­ბუ­რი და დიდი გა­მოც­დი­ლე­ბის მქო­ნე კომ­პა­ნი­აა. წარ­მა­ტე­ბის მზა რე­ცეპ­ტი არ არ­სე­ბობს, მაგ­რამ რაც ჩვენს კომ­პა­ნი­ას სხვე­ბის­გან გა­მო­არ­ჩევს, რა­მაც ჩვე­ნი წარ­მა­ტე­ბა გან­სა­ზღვრა, არის მუდ­მი­ვი ინო­ვა­ცია, წინსვლა, სი­ახ­ლე­ე­ბის შე­თა­ვა­ზე­ბა, ხა­რის­ხი, სა­მომ­ხმა­რებ­ლო ბაზ­რის ინ­ტე­რე­სე­ბის მაქ­სი­მა­ლუ­რი გათ­ვა­ლის­წი­ნე­ბა და რა თქმა უნდა პრო­ფე­სი­ო­ნა­ლე­ბის გუნ­დი, რო­მე­ლიც ოც წელ­ზე მე­ტია, „ნი­კო­რას“ წინსვლა­სა და გან­ვი­თა­რე­ბას უზ­რუნ­ველ­ყოფს“, - აღ­ნიშ­ნა ირაკ­ლი ბო­ქო­ლიშ­ვილ­მა.
კომ­პა­ნი­ის გე­ნე­რა­ლუ­რი დი­რექ­ტო­რის თქმით, „ნი­კო­რას“, რო­გორც წარ­მა­ტე­ბულ, პა­სუ­ხის­მგებ­ლი­ან კომ­პა­ნი­ას, მი­ლი­ო­ნო­ბით თან­ხა შე­აქვს ბი­უ­ჯეტ­ში და ქვეყ­ნის ეკო­ნო­მი­კის გან­ვი­თა­რე­ბა­ში ძა­ლი­ან მნიშ­ვნე­ლო­ვან როლს თა­მა­შობს.
„იგი ერთ-ერთი ყვე­ლა­ზე მსხვი­ლი დამ­საქ­მე­ბე­ლია. დღეს, სს „ნი­კო­რას“ ქოლ­გის ქვეშ არ­სე­ბულ კომ­პა­ნი­ებ­ში 6000-ზე მეტი ადა­მი­ა­ნი მუ­შა­ობს და მათი რი­ცხვი ყო­ველ­დღი­უ­რად იზ­რდე­ბა. მეტი და­საქ­მე­ბა კი ქვეყ­ნის ეკო­ნო­მი­კის სიძ­ლი­ე­რეა“, - გა­ნა­ცხა­და მან.
ირაკ­ლი ბო­ქო­ლიშ­ვი­ლის ინ­ფორ­მა­ცი­ით, კომ­პა­ნია თა­ვი­სი არ­სე­ბო­ბის მან­ძილ­ზე უამ­რა­ვი ჯილ­დოს მფლო­ბე­ლია.შე­კი­თხვა­ზე, „ნი­კო­რას“ მე­ნე­ჯმენ­ტის­თვის რამ­დე­ნად მო­უ­ლოდ­ნე­ლი იყო Forbes Georgia-ს ყვე­ლა­ზე მა­ღალ­ბი­უ­ჯე­ტი­ა­ნი კომ­პა­ნი­ე­ბის სი­ა­ში მოხ­ვედ­რა, ირაკ­ლი ბო­ქო­ლიშ­ვი­ლი პა­სუ­ხობს, რომ ჰოლ­დინ­გი 20 წელ­ზე მე­ტია წარ­მა­ტე­ბით ინარ­ჩუ­ნებს კვე­ბის ინ­დუსტრი­ა­ში ლი­დე­რის პო­ზი­ცი­ას, ამი­ტომ აღ­ნიშ­ნუ­ლი ფაქ­ტი მო­უ­ლოდ­ნე­ლი არ ყო­ფი­ლა.
„ჩვე­ნი ყო­ველ­დღი­უ­რი საქ­მი­ა­ნო­ბა ემ­სა­ხუ­რე­ბა სწო­რედ იმ ნდო­ბი­სა და რე­პუ­ტა­ცი­ის გან­მტკი­ცე­ბას, რაც წლე­ბის გან­მავ­ლო­ბა­ში მოგ­ვი­პო­ვე­ბია“, - დას­ძი­ნა მან.
აღ­სა­ნიშ­ნა­ვია, რომ ბიზ­ნე­სის გან­ვი­თა­რე­ბის მი­მარ­თუ­ლე­ბით „ნი­კო­რას“ გეგ­მე­ბი არ იც­ვლე­ბა. ეს არის მუდ­მი­ვი გან­ვი­თა­რე­ბა, გა­ფარ­თო­ე­ბა, რო­გორც ხორ­ცპ­რო­დუქ­ტე­ბის წარ­მო­ე­ბის ასე­ვე სუ­პერ­მარ­კე­ტე­ბის მი­მარ­თუ­ლე­ბით.

В 2017 году доходы 100 крупнейших бизнес-компаний, оперирующих в Грузии, составили в совокупности 17,5 миллиардов лари; самое важное в этом показателе то, что в эти доходы не входит доля финансового сектора, - это официальные данные Forbes Georgia, которые издательство подготовило вместе с международной аудиторской компанией Grant Thornton и опубликовало несколько дней назад.
В список Forbes Georgia вошли компании, действующие в секторе энергетики, торговли, связи, туризма, горной добычи, промышленности, азартных игр, транспорта и строительства, а также в области пищевой индустрии.
В этом списке, составленном международным авторитетным издательством, АО "Никора" занимает твердую позицию. По активам, доходам, прибыли/убытками она находится на 18-ом месте среди 100 крупнейших компаний, а своей сфере – на первом.
По данным Forbes Georgia в 2017 году активы АО "Никора" составили 193,795,000 лари, доходы - 336,266,000 лари, а суммарный объем прибыли/убытков - 9,632,000 лари. Компания "Никора", оперирующая на грузинском рынке с 1998 года, является одним из наиболее успешных примеров грузинского бизнеса.
Со дня своего основания компания пользовалась доверием потребителей и, расширяясь с каждым годом, она в результате заняла лидирующую позицию в своей сфере, которую успешно сохраняет и сегодня. Бизнес, начавшийся двадцать лет назад в виде небольшого производства, на сегодняшний день объединяет предприятия разного профиля, масштабную дистрибьюторскую сеть, многочисленные торговые объекты, действующие под разными брендами, и компании-импортеров.
Учитывая, что из года в год наиболее болезненной проблемой для Грузии остается безработица (по данным "Сакстата" в 2018 году уровень безработицы в Грузии составлял 12,7%), "Никора" постоянно привлекает новые кадры и занимает позицию лидера со статусом одного из крупнейших работодателей. В настоящее время число работающих в холдинге сотрудников превышает 6000.
На вопрос, как удалось компании добиться таких успехов, генеральный директор АО "Никора" Ираклий Боколишвили ответил, что инновационный подход, постоянное движение вперед, предлагаемые новшества, качество и другие факторы - это то, что отличает "Никору" от других компаний.
"На грузинском рынке "Никора" является одной из наиболее масштабных компаний, обладающих богатым опытом. Как известно, готовых рецептов успеха не существует, но наша компания отличается от других тем, что ее успех обусловлен такими факторами как постоянные инновации, стремление вперед, предлагаемые новшества, высокое качество, максимальный учет интересов потребительского рынка и, разумеется, команда профессионалов, которая уже более 20 лет обеспечивает развитие и продвижение компании "Никора", - сказал Ираклий Боколишвили.
Со слов генерального директора, будучи успешной и ответственной компанией, "Никора" перечисляет в бюджет миллионы лари и выполняет важную роль в развитии экономики страны.
"Компания является одним из крупнейших в стране работодателей. Сегодня в компаниях, действующих под "зонтиком" АО "Никора", работает более 6000 человек, и их число ежедневно увеличивается, а повышение уровня занятости усиливает экономику страны", - отметил он.
По заявлению Ираклия Боколишвили, за годы своего существования компания удостаивалась множества наград. На вопрос, насколько неожиданным стало для менеджмента компании внесение "Никоры" в список самых высокобюджетных компаний Forbes Georgia, Ираклий Боколишвили ответил, что холдинг на протяжении 20 лет уверенно охраняет позицию лидера пищевой индустрии, поэтому данный факт не стал для них неожиданностью.
"Наша ежедневная деятельность служит укреплению того доверия и репутации, которые нам удалось завоевать за эти годы", – подчеркнул он.
Примечательно, что планы компании "Никора" в направлении развития бизнеса не изменились. Это по-прежнему постоянное развитие и расширение как в направлении сети супермаркетов, так и производства мясопродуктов.