მაღალმთიანი სოფლების სკოლებისთვის ნიკორა ახალ პროექტს იწყებს
"ნიკორა“ სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში განათლებასა და ახალგაზრდა თაობაზე ზრუნვას აგრძელებს. კომპანია რეგიონის ოთხ სკოლას, მათ შორის სამი - მთის სტატუსის მქონე სკოლასა და მოსწავლეებს საჩუქრებს გადასცემს. პროექტის პირველ ეტაპზე, ოქტომბრის თვეში 4 სკოლა დასაჩუქრდება პერსონალური კომპიუტერებით, პირველიდან მერვე კლასის ჩათვლით ყველა მოსწავლე მიიღებს სასკოლო ნივთებს. გარდა ამისა, კომპანია სკოლების ბიბლიოთეკებს საკითხავ ლიტერატურას გადასცემს საჩუქრად, რათა რეგიონებში მცხოვრებ ახალგაზრდებს თანამედროვე ლიტერატურასთან ჰქონდეთ წვდომა.
შერჩეული 4 სკოლის ჩამონათვალი ასეთია:
რაჭა-ლეჩხუმი, სოფელ წესის საჯარო სკოლა
გურია, სოფელ ზოტის საჯარო სკოლა
იმერეთი, სოფელ ვახანის საჯარო სკოლა
მცხეთა-მთიანეთი, სოფელი ჟებოტას საჯარო სკოლა
"ნიკორაში“ განმარტავენ, რომ სკოლების დასაჩუქრებას ერთჯერადი ხასიათი არ ექნება და პროექტი სამომავლოდაც გაგრძელდება. ეტაპობრივად შეირჩევა ახალი სკოლები, რომლებსაც კომპანია საჩუქრებს გადასცემს.
განათლების დახმარება და დაფინანსება "ნიკორას“ ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. ეს პირველი შემთხვევა არაა, როდესაც კვების პროდუქტების მწარმოებელი უმსხვილესი ქართული კომპანია ახალგაზრდა თაობას ეხმარება. საქართველოს აგრარული უნივერსიტეტის კვების ტექნოლოგიების 4-4 სტუდენტი მეოთხე წელია, "ნიკორას“ სახელობის ყოველთვიურ სტიპენდიას იღებს. სტიპენდიატების გამოვლენა სემესტრულად ხდება გასული სემესტრის აკადემიური მოსწრების მიხედვით. ამჯერად კი კომპანიამ პროექტის მასშტაბი გააფართოვა და სკოლების დახმარება დაიწყო.

В рамках своей социальной ответственности "Никора" продолжает заботиться об образовании и подрастающем поколении. Компания передаст подарки четырем школам региона, в том числе - трем школам со статусом высокогорных, и их учащимся. На первом этапе проекта, в октябре, 4 школы получат в подарок персональные компьютеры, а все ученики с первого по восьмой класс - школьные принадлежности. Кроме того, компания передает литературу для чтения школьным библиотекам, чтобы молодежь, проживающая в регионах, имела доступ к современной литературе.
Список из 4 отобранных школ выглядит следующим образом:
Рача-Лечхуми, публичная школа села Цеси;
Гурия, публичная школа села Зоти;
Имерети, публичная школа села Вахани;
Мцхета-Мтианети, публичная школа села Джебота.
В "Никоре" объяснили, что передача подарков школам не будет носить разовый характер, проект будет продолжаться и в дальнейшем. Поэтапно будут выбираться новые школы, которые получат подарки от компании.
Поддержка и финансирование образования является одним из основных приоритетов компании "Никора". Это не первый случай, когда крупнейшая грузинская компания по производству продуктов питания помогает молодому поколению. Уже четвертый год 4 лучших студента факультета пищевых технологий Аграрного университета Грузии получают ежемесячную стипендию от "Никоры". Стипендиаты выбираются каждый семестр на основе академической успеваемости в предыдущем семестре. На этот раз компания расширила масштабы проекта и начала помогать школам.